Med ranjenimi je več sto pripadnikov Hezbolaha, pa tudi iranski veleposlanik v Bejrutu Mojtaba Amani. Vzrok eksplozij še ni znan, Hezbolah pa odgovornost zanje pripisuje Izraelu.
Eksplozije so terjale osem smrtnih žrtev, med katerimi sta bila tudi desetletna hči člana Hezbolaha in sin poslanca Hezbolaha. Še 2750 ljudi je bilo ranjenih, pri čemer jih je več kot 200 v kritičnem stanju, je na novinarski konferenci dejal minister za zdravje Firas Abiad in dodal, da so večinoma utrpeli poškodbe na obrazu, rokah in trebuhu.
Med ranjenimi je tudi iranski veleposlanik v Bejrutu Mojtaba Amani, vendar so njegove poškodbe zgolj površinske, so poročali libanonski mediji.
Vzrok eksplozij še ni znan
Po navedbah vira blizu Hezbolaha je bilo v skoraj sočasnih eksplozijah ranjenih več sto pripadnikov tega šiitskega gibanja. Vzrok eksplozij za zdaj še ni znan, Hezbolah pa je sprožil preiskavo. Eksplozije so bile sicer po mnenju drugega vira Hezbolaha posledica izraelskega vdora v njihove komunikacijske naprave, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Kasneje je gibanje v izjavi odgovornost za eksplozije pripisalo Izraelu. "Izraelski sovražnik je v celoti odgovoren za to zločinsko agresijo," je zapisala skupina in Izraelu zagrozila, da bo za dejanje "prejel pravično kazen".
Iranski zunanji minister Abas Aragči je današnje množične eksplozije več sto pozivnikov v Libanonu označil za teroristično dejanje. Kot še poroča francoska tiskovna agencija AFP, je za dogodek okrivil Izrael. Iranski minister je libanonskemu kolegu Abdalahu Bu Habibu v telefonskem pogovoru izrazil sožalje ob incidentu ter mu ponudil podporo, je sporočilo zunanje ministrstvo v Teheranu.
Bolnišnice v visoki pripravljenosti
Libanonsko ministrstvo za zdravje je medtem bolnišnice v več regijah pozvalo, naj bodo v visoki pripravljenosti, vse državljane, ki imajo brezžične komunikacijske naprave, pa je prosilo, naj jih ne uporabljajo, dokler se ne raziščejo okoliščine eksplozij.
Več bolnišnic na jugu države je že sprejelo številne ranjence, med katerimi so bili nekateri v kritičnem stanju. Bolnišnice državljane pozivajo k darovanju krvi. Pri zdravljenju in prevozu ranjenih pa sodeluje tudi več kot 30 reševalnih vozil libanonskega Rdečega križa.
V Washingtonu so Iran pozvali, naj incidenta ne izkoristi za dodatno destabilizacijo regije. "Iran pozivamo, naj incidenta ne izkoristi za poskus vnašanja dodatne nestabilnosti in za dodatno povečanje napetosti v regiji," je dejal tiskovni predstavnik State Departmenta Matthew Miller. Kot je dejal, Washington v dogodek ni bil vpleten in o njem ni bil vnaprej obveščen, poroča AFP.
Ameriški obrambni minister Lloyd Austin je sicer danes z izraelskim kolegom Joavom Galantom razpravljal o povečanih napetostih na Bližnjem vzhodu in dejal, da jih je pomembno zmanjšati, so sporočili iz Pentagona.
Morda so zaradi globalnega segrevanja presegli dovoljeno obratovalno temperaturo? Torej so krive krave? Putin? Ali pa zgolj tovarniška napaka, če …