Varufakis: Nemški minister dirigira evropskemu orkestru

Foto: EPA/Yannis Kolesidis
Foto: EPA/Yannis Kolesidis
Nekdanji grški finančni minister Janis Varufakis v zadnjem intervjuju razkriva, kako so potekala pogajanja finančnih ministrov. Kritike na račun pretiravanja Evrope pa se kar vrstijo.
Oglej si celoten članek

Italijanski premier Matteo Renzi je danes sicer zanikal, da bi le Nemčija sama odločala, pod kakšnimi pogoji bodo Grčiji omogočili omogočili začetek pogajanja o tretjem programu pomoči. A bivši grški finančni minister Janis Varufakis v danes objavljenem intervjuju v NewStatesman, ki je sicer potekal pred današnjim sprejetjem sporazuma, izpostavlja, da vse niti v rokah držijo Nemci.

Na vprašanje, ali Nemčija s svojim odnosom narekuje politiko evro skupine, pa je odgovoril, da ne z odnosom, ampak politiko narekuje kar nemški finančni minister Wolfgang Schäuble sam. "Skupina deluje kot zelo dobro uglašen orkester in on je dirigent. Vse se se zgodi usklajeno. Zgodi se sicer, da kdaj orkester ni uglašen, a ga nato on uskladi in vrne nazaj v linijo." Edini, ki subtilno piska drugače je francoski minister, je še nadaljeval Varufakis, a ob uradnih stališčih Schäuble preglasi tudi njega. 

Ob tem je še dodal, da Schäuble že od vsega začetka izpostavljal stališče, da se o programu, ki ga je sprejela že prejšnja vlada, ne bo pogajal. Za razliko od njega pa je nemška kanclerka Angela Merkel vseskozi zatrjevala grškemu predsedniku vlade Aleksisu Ciprasu, da bodo zagotovo našli dogovor, če bodo le naredili domačo nalogo. 

Da pri dogovoru Grkom še zdaleč nihče ni popuščal, se danes strinja večina komentatorjev in medijev. The Guardian je tako navaja, da se je Cipras vdal po mučenju z vodo (waterboarding). Ekonomist in Nobelov nagrajenec Paul Krugman, ki je znan po kritikah varčevalnih metod, je ukrepe, ki jih kreditodajalci zahtevajo od Grčije, označil za "več kot krute, celo maščevalne".

Državni udar?

Očitke, da je Evropa pretiravala in pravzaprav v Grčiji želela uprizoriti državni udar, je predsednik komisije Jean-Claude Juncker sicer zavrnil in dejal, da gre za "tipičen evropski dogovor", kjer ni zmagovalcev in poražencev. A značka #ThisIsACoup, ki bi jo lahko prevedli, kot to je državni udar, se je na Twitterju danes uvrstila med najbolj uporabljane, celo v Nemčiji.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 2

  • 19:46 13. Julij 2015.

    to že ve cel svet da vsemu dirigira samo nemčija. kaj hitler ni uspel z vojsko ,sedaj to uspeva merklovi …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.