V zameno za nastanitev bodo morali izročiti premoženje

Foto: Profimedia
Foto: Profimedias
Danska vlada v parlament pošilja nov zakon o tujcih, ki bo prosilce za azil prisilil, da predajo premoženje oz. vredne predmete ter tako plačajo za nastanitev. Združeni narodi opozarjajo, da bo takšna poteza okrepila strah in ksenofobijo.
Oglej si celoten članek

Danska namerava prisiliti begunce, da bodo oblastem izročili svoje dragocenosti, da bi tako plačali za svojo nastanitev, medtem ko so v postopku pridobivanja azila, a Združeni narodi svarijo, da bo takšna poteza okrepila strah in ksenofobijo.

PREBERITE ŠE: 

Foto: Profimedia Protesti proti zapiranju meja na Danskem Z novim zakonom o tujcih bo prisilila begunce, da izročijo svoje premoženje in vredne predmete v zameno za nastanitev v državi. Medtem ko je prvi predlog zakona predvideval izročitev vseh vrednih predmetov, po novem prosilcem za azil ne bo več potrebno izročiti predmetov, ki imajo sentimantalno vrednost, kot so poročni prstani ali ročne ure, ter denarja v vrednosti pod 10.000 kron (približno 1350 evrov). Plemenite kovine jim bodo še vedno lahko zasegli, vendar ne, če imajo sentimentalno vrednost. 

Danska vlada ima za sprejem zakona, ki gre danes v parlamentarno proceduro in bo močno omejil pravice beguncev, že parlamentarno večino. "Zakon predvideva, da bodo prosilci za azil morali uporabiti premoženje nad 10 tisoč kronami, da bodo plačali za svojo nastanitev," je za britanski The Guardian povedal tiskovni predstavnik danske vlade Marcus Knuth

Primerjava s holokavstom

Na kritike, da novi zakon spominja na obravnavo Judov med holokavstom, je Knuth dejal, da so te trditve "smešne", saj podobni zakoni veljajo za danske državljane, ki so prejemniki socialne pmoči. "Uvajamo enaka pravila kot za Dance, ki prejemajo državno pomoč," je povedal Knuth.

Foto: Profimedia Vstop na Dansko Sprememba zakona je zadnji poskus danske desno sredinske vlade za omejitev vstopa beguncev v državo. Pretekli mesec je predsednik vlade Lars Lokke Rasmussen pozval k reviziji Konvencije ZN o beguncih iz leta 1951, kar je prav tako naletelo na ostre kritike s strani ZN.

Otežujejo jim življenje, da bi državo zapustili

Med januarjem in novembrom letos je na Danskem, ki ima šest milijonov prebivalcev, za status begunca zaprosilo 18.000 ljudi, kar pomeni le okoli dva odstotka vseh prihodov beguncev v Evropo. A vlada je odločena, da bo njihov prihod še omejila. 

Lokalni zagovorniki pravic beguncev svarijo tudi, da vsebuje predlog zakona poleg že omenjenega, ki zadeva njihovo premoženje, še več drugih členov, s katerimi bo močno omejil pravice beguncev.

Če bo zakon sprejet, večini sirskih beguncev ne bo zagotovil azil za več kot eno leto, razen, če bodo dokazali, da so osebno ogroženi v Siriji. Starši, ki bodo prišli brez otrok, bodo morali počakati najmanj tri leta, preden bodo lahko zaprosili za združitev z družino.

Foto: Profimedia Protesti proti zapiranju meja na Danskem Ločitev družine za pet let

Michala Clante Benedixen, predsednica organizacije Refugees Welcome na Danskem, je za medije povedala: "To pomeni, da bo večina teh družin ločena do pet let. Najprej bodo morali čakati, da bo njihov prostopek za azil zaključen, nato pa še tri leta, preden bodo lahko zaprosili za združitev z družino. Ločitev družine za pet let je popolnoma nora."

Benedixenova ocenjuje, da ima vlada dva cilja. "Eden je, da prestrašijo ljudi in jih odvrnejo od vstopa v državo, drugi pa, da jim otežijo življenje kolikor se da, da bodo prisilili tiste, ki so že tukaj, da čimprej odidejo," je poudarila. 

Danska je obenem poostrila mejne kontrole ob vstopu v državo, s katerimi vrača prosilce za azil nazaj v Nemčijo. Vstop v državo je pričela omejevati tudi njena južna soseda, ki je lani sprejela 1,1 milijona beguncev in migrantov in je po novem letu začela pospešeno zavračati vstop v državo. Avstrijske oblasti so včeraj sporočile, da je Nemčija decembra v Avstrjo vrnila 60 tujcev, medtem ko jih je v prvih dneh januarja že okoli 200. Ukrepe v zvezi s tem pripravlja tudi Slovenija

dezurni@zurnal24.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 7

  • 12:20 13. Januar 2016.

    Begunci in migranti so vse peneze prinesli s sabo in jih trosijo v EU trgovinah. Od tega imajo veliko trgovci, …

  • 11:38 13. Januar 2016.

    Pametno, zakja bi morali evropski davkoplačevalci delati še za njih, ko pa vemo, da veliko evropejcev živi pod pragom revščine. …

  • 11:05 13. Januar 2016.

    Pa da ne bo kdo rekel, da zagovarjam napadalce. Vse, ki so prekoracili mejo in so slabi ljudje, je potrebno …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.