V poskusih žrtvovali lastne vojake

Foto: Žurnal24 Okoli 4.800 še živečih sodelujočih v jedrskih poskusih je danes združenih v vete
Francija je v prvih jedrskih poskusih svoje vojake načrtno izpostavljala radioaktivnemu sevanju, da bi preverila odziv vojske ob morebitni jedrski vojni.
Oglej si celoten članek

V zaupnem poročilu je opisan jedrski poskus v Alžiriji 25. aprila 1961, v katerem so želeli ugotoviti "psihološke in fiziološke učinke" jedrskega orožja na ljudi. Z rezultati poskusa bi nato lahko ustrezno pripravili sodobne bojevnike. Nekatere vojake so zato po poskusu pripeljali celo 275 metrov blizu središča eksplozije.

Po omenjenem poskusu je vojska sporočila, da v primeru jedrskih napadov poveljniki "nikoli ne smejo na onesnaženo območje". Po drugi strani naj bi pehota namesto plinskih mask nosila le navadne zaščitne maske, ker naj bi plinske maske zmanjševale mobilnost vojakov. Med letoma 1960 in 1996 je bilo ob 210 jedrskih poskusih navzočih 150 tisoč civilistov in vojakov.

Francoski obrambni minister Hervé Morin je zatrdil, da poročila ne pozna, a da so kljub močnemu lobiju dosegli, da bodo žrtvam še letos izplačali 10 milijonov evrov odškodnin, to vsoto pa lahko po potrebi še zvišajo.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.