Poseben odnos do razmer v Libiji je zavzel tudi arabski Katar. Prva arabska država, ki je za napad na Libijo prispevala svoja vojaška letala, je včeraj podpisala dogovor z uporniki o prodaji njihove nafte. Danes so iz Katarja že sporočili, da priznavajo upornike kot legitimne predstavnike Libije.
"V Misrati premirje"
Libijsko zunanje ministrstvo je danes razglasilo premirje v mestu Misrata. Uporniki so pred tem sicer sporočili, da so to tretje največje libijsko mesto zavzeli.
"Zunanje ministrstvo sporoča, da so protiteroristične enote prenehale s streljanjem na oborožene teroristične skupine, ki terorizirajo mesto," je po poročanju Reutersa sporočila libijska agencija Jana. "V mestu je sedaj varno, vlada mir, javne storitve pa znova pričenjajo z obratovanjem. Poleg tega poudarjamo, da Libija še vedno vztraja pri predhodni razglasitvi premirja," so še sporočili z zunanjega ministrstva.
Francoski predsednik Nicolas Sarkozy in britanski premier David Cameron pa sta v izjavi dejala, da nočeta vojaške okupacije Libije, pozivata pa Gadafija k odstopu.
Sirta padla ali ne?
Libijski uporniki, ki se vse bolj pomikajo proti zahodu, sicer trdijo, naj bi v noči na ponedeljek zavzeli mesto Sirta, rojstni kraj libijskega voditelja Moamerja Gadafija.
Predstavnik libijskih upornikov Šamsidin Abdulmolah je dejal, da v Sirti niso naleteli na upor, saj naj bi Gadafijeve sile Sirto medtem že zapustile in se napotile proti libijski prestolnici Tripoli. "Lahko potrdim, da je Sirta v rokah upornikov," je dejal Abdulmolah.
Danes dopoldne pa je poročevalec Reutersa sporočil, da v Sirti vse poteka kot do sedaj in da ni nobenih indicev, da bi trditve upornikov držale. Tudi BBC je poročal podobno.
Koalicijske sile so po poročanju libijske televizije v nedeljo prvič bombardirale Sirto, napadle pa naj bi tudi cilje v Tripoliju. Reutersov novinar naj bi v Sirti videl, kako je konvoj 20 vojaških vozil, med katerimi je bil tudi tovornjak s protiletalskimi puškami, zapustil oporišče v Sirti in se pomikal proti Tripoliju.
Nato prevzel poveljstvo
Zveza Nato se je medtem odločila, da bodo prevzeli popolno poveljstvo nad vojaško operacijo v Libiji, ki jo je doslej vodila mednarodna koalicija pod vodstvom ZDA, ki je Gadafijeve sile začela napadati minuli teden.
"Nato se je danes odločil, da bo izpolnil vse vidike resolucije VS ZN 1973, da bi zaščitil civilno prebivalstvo in s civilnim prebivalstvom poseljena območja, ki jim grozi napad Gadafijevega režima," je pod pogojem, da ostane anonimen, povedal uslužbenec Nata.
Generalni sekretar Nata Anders Fogh Rasmussen je naknadno povedal, da bo dogovor o Natovem prevzemu popolnega poveljstva nad operacijami v Libiji imel "takojšen učinek".
Z belgijskega obrambnega ministrstva so sporočili, da so njihova letala F-16 danes v okviru koalicijskih sil izvedla prvo misijo v Libiji in pri tem napadla tarčo na kopnem. Belgija je v koalicijske sile prispevala šest omenjenih letal.
Italijanska obalna straža pa je prestregla čoln z 284 prebežniki iz Libije, šlo pa naj bi predvsem za Eritrejce in Etiopijce. Na poti v Italijo naj bi bili še trije čolni s prebežniki iz Libije.
Eksplozije in streljanje v Tripoliju
Medtem so eksplozije in streljanje protiletalskega orožja stresle tudi libijsko prestolnico Tripoli, dve močni eksploziji naj bi med preletom letal slišali tudi v Sirti, odkoder prebivalci že bežijo proti Tripoliju.
Francoska vojska je ločeno sporočila, da so njihova vojaška letala napadla libijska oklepna vozila in večje skladišče streliva na območju mest Misrata in Zintan.