Da so bile misli japonske vlade izjemno pesimistične, razkriva danes objavljeno poročilo neodvisne ekipe strokovnjakov. Do nesreče na nuklearki v Fukušimi je prišlo 11. marca lani po rušilnem potresu in cunamiju.
Japonska vlada je v obdobju po jedrski katastrofi v Fukušimi pripravljala številne načrte za evakuacijo 13 milijonov prebivalcev japonske prestolnice, saj se je bala, da bodo Tokio prizadele posledice možnega niza eksplozij več reaktorjev ob japonski obali.
Hoteli stisniti rep med noge
Tepco, upravitelj nuklearke Fukušima, se je medtem pripravljal na popoln umik in evakuacijo vseh zaposlenih v elektrarni, še razkriva poročilo neodvisnih strokovnjakov.
Za to možnost se Tepco, ki z odborom strokovnjakov ni želel sodelovati, na koncu sicer ni odločil, temveč je izpolnil ukaz tedanjega japonskega premierja Naota Kana, ki je zahteval reševalna dela na elektrarni.
Zasluga za to, da razmere v Fukušimi niso popolnoma ušle izpod nadzora, kar bi za Japonsko imelo katastrofalne posledice, gre tako po mnenju strokovnjakov Kanovi vztrajnosti.