V Italiji je bil splav legaliziran z referendumom leta 1978, ki je ukinil prepoved, ki jo je uvedel fašistični diktator Benito Mussolini. Čeprav je splav v Italiji legalen, veliko ginekologov ne želi opravljati tega posega zaradi ugovora vesti. Konzervativne vodje nekaterih italijanskih dežel v zadnjem letu še otežujejo dostop do splava, še posebej v regiji Marke, ki ji od septembra 2020 vlada neofašistična stranka Bratje Italije, poroča The Guardian.
Vodja stranke Giorga Meloni, ki želi postati naslednja predsednica vlade, je opisala splav kot "poraz".
Eden izmed prvih korakov regijskega odbora je bil odprava ukrepa ministrstva za zdravje, ki je dovolil, da lahko splave opravljajo tudi zdravstvene klinike in ne samo bolnišnice. Drugje po Italiji lahko splave opravljajo do devetega tedna nosečnosti, v deželi Marke pa le sedem tednov, poleg tega si mora ženska vzeti en teden časa za premislek, potem ko ji splav že odobrijo. "Včasih ženska do petega ali šestega tedna ne ugotovi, da je noseča," opozarja političarka Demokratske stranke Manuela Bora.
Odbor, ki ga vodijo Bratje Italije, je predlagal, da bi aktivisti proti splavu lahko opravljali funkcijo družinskih svetovalcev, ki bi ženske poskusili prepričati, naj ne opravijo splava.
Nad splav so se Bratje Italiej med drugim spravili, ker želijo ustaviti upad rodnosti, ženskam pa tudi ponujajo denar, če obdržijo otroka. "Italijanska populacija upada. Ne pravim, da tujci ne bi smeli imeti otrok, vendar bi morali ustvariti boljše pogoje za Italijane, da imajo otroke," je povedal Carlo Ciccioli, vodja skupine Bratje Italije v odboru dežele Marke.