Socialisti so z zavezniki Zelenimi zbrali okoli 40 odstotkov glasov, doslej vladajoča Zveza za ljudsko gibanje (UMP) pa med 34 in 35 odstotkov.
Izidi vzporednih volitev, ki jih je izvedel institut CSA še kažejo, da je skrajna levica, s katero sicer socialisti nimajo sklenjenega koalicijskega dogovora, dobila okoli sedem odstotkov glasov, skrajno desna Nacionalna fronta pa dobrih 13 odstotkov.
Po izračunih televizije TF 1 lahko socialisti predsednika Francoisa Hollandea računajo na 275 do 315 sedežev v 577-članskem parlamentu, Zeleni na 12 in 16 sedežev, Leva fronta pa na 13 do 18 sedežev, kar pomeni, da bi skupaj v parlamentu brez težav imeli absolutno večino.
Konservativna UMP na predsedniških volitvah poraženega Nicolasa Sarkozyja naj bi imela v novem parlamentu od 230 do 270 sedežev.
Ni pa še jasno, ali se bo v parlament prvič po letu 1988 znova uvrstila Nacionalna fronta. Glede na izračune francoske televizije naj bi imela od nič do tri poslance.
Danes je sicer potekal šele prvi krog volitev, drugi, odločilni pa bo prihodnjo nedeljo. Volilna udeležba danes je bila okoli 60-odstotna.
Niso dobili absolutne večine
Ni pa jim uspelo dobiti absolutne večine. Pred tokratnimi volitvami je bilo poleg tega, ali bodo socialisti dobili večino, v ospredju tudi vprašanje, ali bo skrajno desni Nacionalni fronti znova uspel preboj v parlament, kjer poslancev nima že od leta 1988.
Parlamentarne volitve potekajo vsakih pet let dober mesec za predsedniškimi. Letos se bo z a glasove 46 milijonov volilnih upravičencev potegovalo dobrih 6600 kandidatov, od tega okoli 40 odstotkov žensk.