Na vprašanje, koliko posameznikov v policijskih evidencah vodijo kot potencialne teroriste, je minister za varnost Dragan Mektić dejal, da lahko govori o "več sto" posameznikih. Ob tem se je zavzel za to, da so podatki o radikalizmu in terorizmu dostopni javnosti. "Tega ne smemo potiskati pod preprogo, saj se bo težava stopnjevala, še posebej novačenje ljudi, ki niso v kazenskih evidencah," je dejal.
Radikalizirani posamezniki na območju BiH živijo v nekaj izoliranih skupnostih v različnih delih države. Oblasti naj bi imele načrt, kako spodbuditi proces njihove deradikalizacije. Kot primer je navedel, da se bo delalo z družinami 46 povratnikov s sirskih in iraških bojišč in s tistimi, ki so zaradi sodelovanja v teh bojih obsojeni na zaporne kazni. "Ker se z njimi ne dela, oni sedaj v zaporih radikalizirajo druge obsojence," je opozoril Mektić.
"Radikalizacija se ne zmanjšuje"
Minister za notranje zadeve Republike srbske Dragan Lukač je prepričan, da so novi napadi radikalnih islamistov v BiH neizogibni. "Radikalizacija v BiH se ne zmanjšuje, ne glede na sprejete ukrepe. Deradikalizacija je proces, ki bo trajal. Do takrat pa se je treba soočiti z objektivnimi nevarnostmi," je dejal Lukač. Ob tem je izrazil dvom v to, kaj lahko Islamska skupnost v BiH stori, saj se je po njegovi oceni umaknila iz procesa soočanja z radikalnimi pridigarji in njihovimi privrženci.
"Govorimo o tisočih simpatizerjev in članov gibanja vahabistov," je opozoril Lukač. Po njegovih besedah bi bilo naivno misliti, da ti ljudje niso sposobni izvesti terorističnih dejanj.
dezurni@zurnal24.si
Eh, Bosna pa res ni naša soseska! No ja, res pa je, da so bosanci tudi v Sloveniji. Posledično lahko …
Mislim, da sem lepo napisal, no pa da olepšam zadevo: Če bi moderi odprti in odkriti muslimani tam poskrbeli za …
A pa res ne obstoji kakšna napalm bomba za te vasi,kjer se zbira ta golazen?Vse povratnike pa peljat na morje …