Uradniki EU zahtevajo višje plače

Foto: Žurnal24 Posojilo Grčiji je v četrtek podprla vlada, pričakuje pa se, da jo bo do konca j
Uradniki EU bodo še ta teden s stavko znova zahtevali povišanje plač. Če problem ne bo kmalu rešen, bo primer verjetno kmalu pristal na Sodišču EU.
Oglej si celoten članek

Zahtevajo 3,7-odstotno zvišanje
Uradniki bodo stavkali jutri, njihova zahteva pa je 3,7-odstotno povišanje plač. Države članice namreč znova niso uspele doseči dogovora o tem vprašanju, zato se je 44.500 zaposlenih uradnikov odločilo glasno izraziti nasprotovanje dvanajstim državam članicam, ki poskušajo sindikate prepričati v kompromisno rešitev.

Kompromisna rešitev naj bi sicer bila zvišanje dajatev in korenita preučitev metode obračunavanja plač v prihodnjem letu. Odbor namestnikov stalnih predstavnikov držav članic pri EU je danes razpravljal o svežnju kompromisnih rešitev, a dogovora ni dosegel.

Druga stavka v nekaj dneh
V začetku tega tedna so sicer uradniki že tri ure opozorilno stavkali: na delovno mesto ni šlo nekaj sto uradnikov. Ti so protestirali z gesli v smislu, da ne smejo pozabiti na svoje pravice, češ da če bodo pozabili danes, se jim lahko zgodi, da bodo pozabljali vso kariero.

EU si s svojim uradništvom ne more privoščiti, da bi bila osamljen otok v Evropi, kjer bi vse države – vključno s Slovenijo, ki je bila med prvimi – upoštevale odgovornost politične in ekonomske elite z zniževanjem naših plač, EU pa bi to spregledala in šla po stari poti naprej.
Borut Pahor

Zvišanje se jim ne zdi neprimerno
Za letos je sicer predvideno 3,7-odstotno zvišanje plač v administraciji EU v primerjavi z lanskim letom. V odgovoru na vprašanja, ali ni to v času krize neprimerno, v Evropski komisiji pojasnjujejo, da gre za izračune na podlagi uveljavljene "objektivne metode" v skladu s statutom in da je zakone pač treba spoštovati.

Gre namreč za izračune, pri katerih se upošteva evolucija plač v javnem sektorju v osmih državah članicah Unije.

Slovenci proti zvišanju
Nasprotniki poudarjajo, da je metoda zastarela, saj ne upošteva širitve EU na 27 držav članic. Premier Borut Pahor je v Bruslju že poudaril, da Slovenija odločno nasprotuje 3,7-odstotnemu zvišanju plač v administraciji EU: "Naj se ne zgodi, da bi iz Bruslja prišla novica, da se nacionalne birokracije ukvarjajo s krčenjem svojih stroškov, evropska birokracija pa tega ne upošteva."

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.