Umrl je Nelson Mandela

Foto: Žurnal24 Nelson Mandela se je poslovil pri XY letih. (Foto: Epa) Foto: Žurnal24 Nelson Mandela in žena Winnie po izpustitvi Nelsona iz zapora leta 1990. Foto: Žurnal24 Nelson Mandela z vnuki. Foto: Žurnal24 Nelson Mandela in Frederik Willem de Klerk, zadnji predsednik Južnoafriške repub Foto: Žurnal24 Takratni predsednik ZDA Bill Clinton in Mandela v času predsedovanja Južnoafrišk Foto: Žurnal24 Mandela med obiskom celice na otoku Robben leta 1995. Foto: Žurnal24 Nelson Mandela in nekdanji predsednik ZDA George W. Bush.
V 96. letu starosti je umrl Nelson Mandela.
Oglej si celoten članek

Nelson Rolihlahla Mandela je bil prvi temnopolti predsednik Južnoafriške republike. Zaradi boja proti apartheidu je bil leta 1964 sicer obsojen na dosmrtno ječo in je v zaporu preživel kar 27 let, potem pa so ga pomilostili. Leta 1993 je dobil nobelovo nagrado za mir.

Od gverilca do nobelovega nagrajenca

Mandela je leta 1961 postal vodja obroženega krila stranke Afriški nacionalni kongres. Vodil je sabotažne akcije proti vladnim in vojaškim ciljem, pripravljali pa so se tudi na morebitni gverilski spopad proti režimu aparheida. Zaprli so ga leta 1962, čez dve leti pa so ga obsodili na dosmrtno ječo. Pomilostili so ga leta leta 1990. Izpustitev so prenašali po celem svetu.

Za predsednika je bil na prvih svobodnih volitvah izvoljen leta 1994. Kot predsednik je zagovarjal narodno spravo, po koncu mandata leta 1999 pa je začel opozarjati na epidemijo Aidsa. V domači državi je Mandela sicer poznan po plemenskem imenu Madiba.

"Ne kličite me"

Mandela je bil trikrat poročen in je oče šestih otrok. Za seboj je pustil tudi dvajset vnukov in veliko število pravnukov. Nekaj potomcev je v svojem dolgem življenju tudi preživel.

Iz javnega življenja se je umaknil leta 2004, ko je bil star 85 let. Kot je povedal noče povsem izginiti, je pa javno sporočil: "Ne kličite me, jaz bom poklical vas." Zadnja leta so ga v visoki starost mučile različne bolezni, bolehal pa naj bi tudi za demenco.

Mednarodni dan Nelsona Mandele

Od leta 2009 so Mandelin rojstni dan Združeni narodi razglasili za mednarodni dan Nelsona Mandele. Tekom tega dne naj bi vsi namenili 67 minut svojega časa za javno dobro.

S tem se proslavlja 67 let, kolikor jih je aktivnemu angažiranju v politiki namenil Mandela, ena najbolj vidnih in pozitivnih političnih oseb 20. stoletja.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.