Umrl je nekdanji predsednik ZDA Jimmy Carter, star je bil 100 let

Foto: Profimedia Jimmy Carter Foto: EPA Jimmy Carter
Novico je v nedeljo sporočil časopis Atlanta Journal-Constitution. Carter je umrl v hospicu.
Oglej si celoten članek

Nekdanjega predsednika so sprejeli v hospic februarja 2023. V začetku avgusta 2015 so mu odstranili "manjšo tvorbo" z jeter, nato je še isti mesec sporočil, da ima raka na jetrih, ki se je razširil po njegovem telesu.

Družini Carter bolezen raka sicer ni tuja, saj je nekdanji predsednik izgubil očeta, brata in dve sestri zaradi raka trebušne slinavke. Njegova mati je imela raka na dojkah, ki se je kasneje razširil na trebušno slinavko.

Pred dobrim letom je v starostu 96 let umrla njegova soproga Rosalynn Carter, le nekaj dni po tem, ko je bila sprejeta v hospic.

Njegov vnuk, Jason Carter, je maja napovedal, da verjame, da se nekdanji predsednik "bliža koncu" svoje življenjske poti. A je nekdanji predsednik zdržal veliko dlje.

Ta tiho govoreči voditelj s prepoznavnim naglasom je bil v svojem mandatu v ovalni pisarni zaznamovan s težkimi časi za gospodarstvo in krizo talcev v tujini.

Carter je postal vodja Demokratske stranke in leta 1976 zmagal na predsedniških volitvah proti predsedniku Geraldu Fordu, pri čemer je izkoristil val nezadovoljstva javnosti z nekdanjim predsednikom Richardom Nixonom in pomilostitvijo, ki jo je Ford podelil Nixonu.

Med bivanjem v Beli hiši je Carter vzpostavil diplomatske odnose s Kitajsko in vodil pogajanja o sporazumu o omejevanju jedrskega orožja s Sovjetsko zvezo. Na domačem področju je vodil več prizadevanj za ohranjanje narave, pri čemer je kot predsednik izkazoval enako ljubezen do narave, kot jo je imel kot mlad kmet v Plainsu.

Foto: EPA Jimmy Carter

Kot svoj največji osebni dosežek je izpostavil sporazume iz Camp Davida, ki so prinesli mir med Egiptom in Izraelom.

"Osredotočali smo se na mir," je leta 2014 povedal za The Washington Post. "Nismo izstrelili niti ene krogle ali odvrgli bombe na kogarkoli."

Toda mir ni bil vedno lahko dosegljiv, njegova domnevna pomanjkljivost pri soočanju z nevarnimi nasprotniki je verjetno prispevala k njegovemu velikemu porazu leta 1980 proti Ronaldu Reaganu.

Zadnjih 14 mesecev njegovega predsedovanja je zaznamovala kriza s talci v Iranu. Po revoluciji v Iranu je nova vlada zajela 52 ameriških talcev. Carterju jih ni uspelo osvoboditi ali se dogovoriti za njihovo izpustitev. Kot očiten znak prezira je Iran izpustil talce šele po 444 dneh, prav na dan, ko je Carter zapustil položaj.

Njegovo življenje po predsedniškem mandatu je zaznamovala vidna predanost služenju ZDA, a tudi vrsta včasih kontroverznih potez, saj se je še naprej ukvarjal z zunanjimi zadevami, zlasti v zvezi z izraelsko-palestinskim konfliktom. Carter se je leta 2009 in 2015 srečal z vodstvom teroristične skupine Hamas. Leta 2014 je obsodil Izrael zaradi njegovih operacij proti Hamasu in dejal, da "ni nobenega opravičila za to, kar Izrael počne."

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 4

  • 02:11 2. Januar 2025.

    Tako kot Sovjetska zveza!

  • 15:51 30. December 2024.

    Smrt mladih je brodolom ,smrt starih pa prihod v luko in mornarji so vedno veseli prihoda v luko. Vse lepo …

  • 22:52 29. December 2024.

    Poslednji ameriški predsednik, ki je imel integriteto!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.