Tretjina prosilcev za azil "izgine"

Foto: EPA
Foto: EPA
Po zaprtju balkanske poti begunci na poti v Nemčijo uporabljajo pot preko italijanskega Coma in Švice. A tam jih zavrnejo, če v državi ne zaprosijo za azil, zato mnogi sprejemne centre samovoljno zapustijo in se odpravijo naprej. V Sloveniji se trenutno nahaja 292 migrantov, razen 16-ih so vsi zaprosili za mednarodno zaščito.
Oglej si celoten članek

Med 20 in 40 odstotkov migrantov, ki so se v zadnjih treh mesecih registrirali v švicarskih sprejemnih centrih, je po pisanju švicarskega SonntagZeitung, ki se sklicuje na podatke državnega sekretariata za begunce (SEM), izginilo iz evidenc in oblasti zanje ne vedo, kje se nahajajo.

Tiskovna predstavnica SEM Chloe Kohlprath je za švicarsko tiskovno agencijo ATS povedala, da jih je večina zelo verjetno potovala naprej, najverjetneje v Nemčijo.

Zavrnejo vse, ki ne zaprosijo za azil

Po švicarski zakonodaji lahko begunci vstopijo v državo le, če izrazijo namero, da bodo v državi zaprosili za mednarodno zaščito, vse, ki nimajo namena ostati v Švici, pa na meji zavrnejo.

Kolprathova zato pravi, da "problem" dejansko ni presenetljiv, saj se poslužujejo "luknje" v švicarski migrantski zakonodaji, tako, da izrazijo namero, da bodo zaprosili za azil v Švici, a še preden je njihova prošnja uradno vložena, sprejemne centre zapustijo. 

SonntagsZeitung piše, sklicujoč se na interne dokumente SEM, da v nekaterih delih Švice število prišlekov, ki odidejo iz sprejemnega centra takoj po prihodu, dosega celo 90 odstotkov.

Bojijo se črnega trga, prostitucije in krimniala

Glede na te dokumente okoli 50 odstotkov migrantov v St. Galenu umakne svojo namero, da bi zaprosili za azil, v Thurgauu pa naj bi bilo takih celo med 80 in 90 odstotkov.

Predstavnik vlade iz Berna Christoph Neuhaus je te podatke komentiral kot "problematične", ne le zato, ker migranti uporabljajo Švico kot tranzitno cono, ampak ker oblasti ne morejo natančno slediti, kam ti ljudje dejansko gredo, kar pomeni, da se ustvarja "prava vojska ilegalnih tujcev, ki se lahko pridružijo črnemu trgu, prostituciji ali kriminalu". Foto: EPA Begunci pred švicarsko mejo

V Nemčiji natančno ne vedo, koliko je novih prišlekov

Na drugi strani tudi v Nemčiji, ki je za mnoge begunce ciljna točka, ne vedo natančno, koliko migrantov se v državi nahaja. "Mnogi se niso registrirali pri oblasteh zaradi strahu, da bodo zavrnjeni," je za Bild aprila povedal neimenovani vir pri notranjem ministrstvu.

dezurni@zurnal24.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 5

  • 15:53 10. September 2016.

    preberite komentarje na spodnjem članku.<br />to se dogaja pred našimi vrati, v Srbiji .<br /><br />http://www.blic.rs/vesti/hronika/uzas-kod-sida-migrant-nozem-izbo-mladica/s6vfp0p

  • 13:19 10. September 2016.

    Ta Zakonodaja je bila pisana za nasprotnike režima čilskega predsednika Pinocheta, v 70 letih. Torej za levičarske študente, ki so …

  • 12:35 10. September 2016.

    Ni mi jasna ta evropska zakonodaja, po kateri lahko prosilci za azil prosto zapustijo azilni dom in se sprehajajo po …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.