Tesen poraz kalifornijskih gejev

Foto: Žurnal24 Aktivist enega od kalifornijskih gejevskih združenj objokuje tesno zavrnitev ist
V ameriški zvezni državi Kalifornija si je usodni da dahnilo že 36.000 istospolno usmerjenih ljudi. Toda volilni torek je vsaj začasno presekal s tem širokim razumevanjem partnerske zveze.
Oglej si celoten članek

Le redko sta poraz in zmaga tako tesno skupaj, kot sta bila pozno v torek v San Franciscu v hotelu St. Francis. V tretjem nadstropju hotela so privrženci demokratske stranke slavili zmago njihovega kandidata Baracka Obame, nadstropje nižje je bilo videti nakremžene obraze aktivistov združenj za pravice istospolno usmerjenih ljudi.

 

74 milijonov

Toliko dolarjev je šlo za predvolilno kampanjo pred glasovanjem o istospolnih zakonskih zvezah v Kaliforniji.

V Kaliforniji na volilni torek niso namreč izbirali samo novega predsednika države, ampak so tudi glasovali o tako imenovanem predlogu 8, predlogu skupine volivcev, da država v svojo ustavo zapiše, da je lahko zakonska zveza le heteroseksualna. Tesna večina 52 odstotkov tistih, ki so prišli na volitve, se je izrekla za razveljavitev letošnje odločbe kalifornijskega vrhovnega sodišča, da lahko zakonsko zvezo sklepajo tako raznospolno kot istospolno usmerjeni ljudje. O povsem identičnem vprašanju so kalifornijski volivci glasovali že leta 2000, ko so se s kar 61-odstotno večino opredelili za tradicionalno razumevanje zakonske zveze.

Maja letos je vrhovno sodišče države ob Pacifiku razveljavilo osem let star sklep volivcev in dovolilo poroke istospolno usmerjenih ljudi, kar so slednji s pridom izkoristili. V nadaljnjih štirih mesecih in pol je pred matičarja stopilo kar 18.000 gejevskih in lezbičnih parov. Na te najnovejša odločitev volivcev ne bo imela retroaktivnega učinka (razveljavitev poroke), bo pa načrtovana poroka padla v vodo marsikateremu istospolnemu paru. Njihova združenja so že napovedala, da bodo poskušala preprečiti preklic sklepanja istospolnih zakonskih zvez, pri čemer se bodo sklicevala na ustavno načelo enakopravnosti.

Proti legalizaciji sklepanja istospolnih zvez so glasovali tudi volivci v Arizoni in Floridi, toda ta dva poraza gejevskih združenj niti približno ne bolita kot klofuta v Kaliforniji, ki sicer slovi po svoji liberalni usmerjenosti. V slabo tolažbo so jim lahko besede Ellen Smedley, ene od kalifornijskih aktivistk na strani pristašev izključno heteroseksualne partnerske zveze: "Ne želimo se dotikati pravic, ki jih istospolni že imajo. Želimo le ohraniti princip, da lahko poroko skleneta le moški in ženska." Tako torej ostaja Massachusetts edina ameriška zvezna država, ki ne pozna razlik med zakonsko zvezo istospolnega in raznospolnega para.

 

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.