Le redko sta poraz in zmaga tako tesno skupaj, kot sta bila pozno v torek v San Franciscu v hotelu St. Francis. V tretjem nadstropju hotela so privrženci demokratske stranke slavili zmago njihovega kandidata Baracka Obame, nadstropje nižje je bilo videti nakremžene obraze aktivistov združenj za pravice istospolno usmerjenih ljudi.
74 milijonov |
Toliko dolarjev je šlo za predvolilno kampanjo pred glasovanjem o istospolnih zakonskih zvezah v Kaliforniji. |
Maja letos je vrhovno sodišče države ob Pacifiku razveljavilo osem let star sklep volivcev in dovolilo poroke istospolno usmerjenih ljudi, kar so slednji s pridom izkoristili. V nadaljnjih štirih mesecih in pol je pred matičarja stopilo kar 18.000 gejevskih in lezbičnih parov. Na te najnovejša odločitev volivcev ne bo imela retroaktivnega učinka (razveljavitev poroke), bo pa načrtovana poroka padla v vodo marsikateremu istospolnemu paru. Njihova združenja so že napovedala, da bodo poskušala preprečiti preklic sklepanja istospolnih zakonskih zvez, pri čemer se bodo sklicevala na ustavno načelo enakopravnosti.
Proti legalizaciji sklepanja istospolnih zvez so glasovali tudi volivci v Arizoni in Floridi, toda ta dva poraza gejevskih združenj niti približno ne bolita kot klofuta v Kaliforniji, ki sicer slovi po svoji liberalni usmerjenosti. V slabo tolažbo so jim lahko besede Ellen Smedley, ene od kalifornijskih aktivistk na strani pristašev izključno heteroseksualne partnerske zveze: "Ne želimo se dotikati pravic, ki jih istospolni že imajo. Želimo le ohraniti princip, da lahko poroko skleneta le moški in ženska." Tako torej ostaja Massachusetts edina ameriška zvezna država, ki ne pozna razlik med zakonsko zvezo istospolnega in raznospolnega para.