Tankerju grozi eksplozija

Foto: Profimedia
Tanker, ki je v soboto trčil s tovorno ladjo, še vedno gori. Neznana je tudi usoda več deset ljudi.
Oglej si celoten članek

Tanker Sanchi, ki pluje pod panamsko zastavo, je v soboto trčil s tovorno ladjo CF Crystal, ki je prevažala 64.000 ton žita. Do trčenja je prišlo približno 300 kilometrov vzhodno od ustja reke Jangce pri Šanghaju. Tanker, na katerem je okoli 136.000 ton lahke nafte, je bil na poti v Južno Korejo. 

Po trku je na tankerju izbruhnil velik požar, grozi eksplozija in potopitev, so danes opozorile kitajske oblasti. Z območja se vije gost črn dim, pri gašenju pa sodeluje deset vladnih ladij in več ribiških.

Po 36 urah od nesreče prav tako še ni znana usoda 32 ljudi, ki so bili na krovu tankerja. Na krovu je bilo 30 Irancev in dva državljana Bangladeša. Doslej so reševalci našli eno truplo, ki pa ga še niso uspeli identificirati. Pogoji sicer niso naklonjeni reševalcem, ki se ladji ne morejo neposredno približati zaradi strupenih plinov, navaja kitajsko ministrstvo za transport.

Enaindvajsetčlansko posadko tovorne ladje CF Crystal, ki je bila na poti iz ZDA v kitajsko provinco Guangdong, so po nesreči rešili.

Grozi ekološka katastrofa?

Kakšne so razsežnosti razlitja, ni znano. Kot navaja BBC, naj bi bila nafta, ki je na tankerju, v primeru razlitja še bolj nevarna za okolje kot navadna. Gre namreč za kondenzat, ki lažje izhlapi in se pomeša z vodo. "Prav tako je lahko brez barve in vonja, zaradi česar ga je težje zaznati, zajeti in odstraniti," opozarja John Driscoll iz JTD Energy Services. 

Kitajske oblasti hitijo s prizadevanji za ustavitev razlivanja nafte, a strokovnjaki že svarijo, da bi nesreča lahko privedla do obsežne okoljske katastrofe. Če bi se razlila vsa nafta s tankerja, bi po pisanju AFP šlo za največje razlitje v zadnjih desetletjih.

Zaskrbljenost je v izjavi izrazila okoljevarstvena organizacija Greenpeace, ki je posvarila pred morebitno okoljsko škodo, če bi se razlila vsa nafta. Okoljski strokovnjak z univerze v Pekingu Wei Xianghua pa je za AFP posvaril, da bi bilo v tem primeru ogroženo življenje v morju na širokem območju.

Še celo v primeru najboljšega možnega scenarija bi trajalo "zelo dolgo", da bi se razmere normalizirale, je dejal in poudaril, da je trenutno največ, kar je mogoče storiti, vložiti ves trud v preprečitev širjenja nafte na okoliška območja. Kot zatrjuje kitajsko ministrstvo za transport, se trenutno s tem ukvarjata dve njihovi plovili.

dezurni@zurnal24.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.