Najboljši odgovor na izsiljevanje ruskega predsednika Vladimirja Putina s plinom sta evropska enotnost in solidarnost in v tem duhu je Evropska komisija v torek predstavila močan zakonodajni okvir za naslovitev energetske krize, je danes v Evropskem parlamentu poudarila predsednica komisije Ursula von der Leyen.
Evropskim poslancem je pred vrhom EU predstavila zadnje predloge komisije in izpostavila tri ukrepe, ki bodo po njenih besedah pozitivno vplivali na cene plina v Evropi - to so skupne nabave plina na ravni EU, varčevanje in medsebojna pomoč in solidarnost.
Plin bi morali nabavljati skupaj
Namesto da Evropejci med seboj tekmujemo, bi morali plin skupno nabavljati na ravni EU, je dejala Von der Leynova. Združevanje povpraševanja bo obvezno za vsaj 15 odstotkov količin, potrebnih za polnjenje skladišč plina, vključena podjetja pa bodo lahko ustanovila plinski konzorcij za nakup plina.
Pri tem je poudarila tudi pomen solidarnosti pri oskrbi s plinom. Države članice so v skladu z zakonodajo EU že pet let zavezane k sklenitvi solidarnostnih sporazumov, vendar je bilo do danes sklenjenih le 6 od 40 možnih, kar po njenih besedah preprosto ni dovolj. Komisija zato predlaga uvedbo zavezujočih pravil za solidarnost med članicami. Energetska solidarnost temeljni princip v naših pogodbah, zato ga uresničimo, je pozvala.
Nižanje cen plina in elektrike
Več je treba storiti tudi za odpravo skokovitega naraščanja cen in ruskih tržnih manipulacij, je poudarila. Komisija kot začasni ukrep predlaga vzpostavitev mehanizma za omejitev cen na glavnem evropskem vozlišču za trgovanje z zemeljskim plinom TTF. Mehanizem bi bil v veljavi, dokler ne bo oblikovan dodaten indeks za določanje cen plina v pogodbah. Komisija je v torek kot prvi korak predlagala izhodišča, na tej podlagi bo v drugi fazi pripravili operativni mehanizem, je dejala von der Leynova.
Evropski voditelji bodo v četrtek in petek sprejeli odločen odziv na visoke cene plina in elektrike, pa je evropskim poslancem pred vrhom v imenu predsedujoče Svetu EU dejal češki minister za evropske zadeve Mikulaš Bek. Po njegovih besedah obstaja široko strinjanje glede več ukrepov, namenjenih nižanju cen, a še vedno ostajajo določena razhajanja, kako to doseči.
EU ne bo dovolila, da Rusija še naprej izkorišča energijo kot orožje proti EU, je pri tem poudaril Bek in navedel, da ključna področja ukrepanja vključujejo prizadevanja za zmanjšanje povpraševanja, zagotavljanje oskrbe in nižanje cen energentov.
Von der Leynova je v Evropskem parlamentu poudarila, da je spričo zadnjih ciljno usmerjenih napadov Rusije na civilno infrastrukturo, zlasti na električna omrežja, zdaj trenutek, ko mora Evropa ohraniti smer. EU bo podpirala Ukrajino tako dolgo, kot bo treba, hkrati pa bomo zaščitili Evropejce pred drugo, energetsko vojno, ki jo vodi Putin, je poudarila.
EU Bruselski Bedaki, bodo za celotno EU kupovali plin drugod.. Ti "drugod" ga bodo kupovali pa od Rusov- CENEJE, nam …
Ona lahko samo ovce žejne preko vode pelje, nekaterih ne more. Drugi smo pametnejši in vemo kaj pomeni EU totalitarizem …
Ona naj le odgovarja v tem tonu, nje sigurno ne bo zeblo, pa brez zaslužka tudi ne bo ostala, ameriška …