Opozicijski poslanci so skušali preprečiti uzakonitev sprememb zakona, a jim je spodletelo. Poslanci so plazili eden čez drugega, da bi predsedujočemu odvzeli mikrofon, s čimer so želeli preprečiti, da razglasi izid glasovanja o kontroverznem zakonu, je poročala francoska tiskovna agencija AFP, ki je sicer prizor za japonski parlament označila kot nenavaden.
A predstavniki vladne koalicije so s predlogom zakona vendarle uspeli. Predlog bodo tako danes ali v petek obravnavali še v zgornjem domu parlamenta, kjer je pričakovati njegovo potrditev.
Spremembe prvič po drugi svetovni vojni omogočajo japonski vojski posredovanje v tujini. Okoli petsto ljudi je danes pred parlamentom kljub slabemu vremenu protestiralo proti predlogu zakona. Nekateri med njimi so nosili slike premierja Shinza Abeja s Hitlerjevo pričesko in brki.
V minulih tednih se je v skoraj vsakodnevnih shodih zbralo deset tisoče nasprotnikov zakona. V sredo zvečer pa se je pred parlamentom zbralo okoli 13.000 ljudi, pri čemer so aretirali 13 protestnikov, ker naj bi ovirali delo policije, še navaja AFP.
Nov zakon je, glede na oceno analitikov, znatno prispeval k zmanjšanju nekoč velike priljubljenosti premierja med Japonci.
Večina Japoncev je proti
Raziskave javnega mnenja kažejo, da večina Japoncev ne podpira predlaganega zakona, a Abe in njegovi pripadniki trdijo, da je ta nujen zaradi "varnostnega vidika, ki se spreminja" glede na vse bolj samozavestno in vojaško močno Kitajsko ter nepredvidljivo Severno Korejo.
Nasprotniki zakonodaje poudarjajo, da je s tem konec 70-letne pacifistične politike Japonske in da bo država poslej sodelovala v vojnah po svetu pod vodstvom ZDA.
V skladu s svojo povojno ustavo Japonska ne sme uporabiti vojaške sile za reševanje konfliktov, razen v primeru samoobrambe. Sprememba zakona omogoča kolektivno samoobrambo, se pravi uporabo sile za zaščito napadenih zaveznikov.
dezurni@zurnal24.si
.zakaj se pa naši ne stepejo.., aja so vsi prjatlni, strinjajoči se, da = V korit k u naj lepše
"konec 70-letne pacifistične politike Japonske in da bo država poslej sodelovala v vojnah po svetu pod vodstvom ZDA."<br /><br />Žalostno. …