Razmere so se še poslabšale po letu 2008, ko je tempelj Kambodži ob uvrstitvi na seznam svetovne kulturne dediščine dodelil tudi Unesco. Na območju, kjer meja med državama še ni določena, imata od takrat tako Tajska kot Kambodža nameščenih več tisoč vojakov. (STA)
Tajske in kamboške sile so se danes že četrti dan zapored spopadle na obmejnem območju v bližini 900 let starega templja, ki je predmet spora med Bangkokom in Phnom Penhom. Zaradi spopadov, za katere obe strani krivita ena drugo in v katerih sta od petka umrla najmanj dva Tajca in trije Kambodžani, je moralo svoje domove zapustiti okoli 15 tisoč Tajcev.
Kamboški premier Hun Sen se je zaradi dogajanja v soboto obrnil na Varnostni svet ZN in zaprosil za nujno sejo, na kateri bi od Tajske zahtevali ustavitev agresije. Spopadi so razvneli tudi nacionalne strasti – angažirali so se tajski rumenosrajčniki, ki na protestih zahtevajo odstop tajske vlade.
Razlogi za spopade sicer niso čisto jasni. Obe strani trdita, da se le odzivata na agresijo druga druge. Nekateri analitiki s prstom kažejo na tajske generale in nacionaliste, ki bi radi zrušili tajsko vlado in bi jih morda celo radi videli kot izgovor za nov državni prevrat in odpoved volitev, napovedanih za to leto.
Drugi pravijo, da je v ozadju preprosto slaba komunikacija v času napetih odnosov, kar se je že večkrat pokazalo v spopadih v preteklih letih. Na obeh straneh je na območju opaziti povečano vojaško aktivnost.