Boris Tadić, predsednik Srbije in tudi predsednik na volitvah zmagovite koalicije Za proevropsko Srbijo, je povolilni posvet začel z voditelji strank lastne koalicije. Pogovorov pri Tadiću so se tako najprej udeležili predsednik Lige socialdemokratov Nenad Čanak, namestnik Demokratske stranke Dušan Petrović, vodja G17 plus Mladan Dinkić, predstavnik demokratske stranke Sandžaka Meho Omerović in prvi mož Srbskega gibanja prenove Vuk Drašković. Koalicija Za proevropsko Srbijo si je na volitvah zagotovila 102 poslanca v skupščini.
Tadić je pogovore nadaljeval z drugo najmočnejšo stranko v skupščini, ki jo z 78 poslanci predstavlja Srbska radikalna stranka (SRS) haaškega obtoženca Vojislava Šešlja. Do izteka četrtka bo sicer opravil pogovore z vsemi strankami oziroma poslanci, ki so se prebili v parlament.
Poraženci združujejo moči
V senci pogovorov pri Tadiću pa se o sestavi vlade pogajajo SRS, DSS (Demokratska
stranka Srbije) premierja
Vojislava Koštunice, Nova Srbija in Socialistična stranka, torej stranke, ki niso
članice zmagovite proevropske koalicije, vendar imajo skupaj več poslancev. Strankam se je že
uspelo zediniti o načelih naslednje vlade.
Novi parlament se bo na svoji prvi seji sestal do 19. junija. Po njej bo začel teči 90-dnevni rok, v katerem mora biti oblikovana vlada, ki bo v 250-članskem parlamentu potrebovala podporo vsaj 126 poslancev. Rok za sestavo vlade poteče v sredini septembra; če vlada do takrat ne bo oblikovana, se bodo Srbi morali spet odpraviti na volišča.