Švicarji podprli strožjo azilno zakonodajo

Foto: EPA
Foto: EPA
Švicarji so podprli predlog vlade o zaostritvi azilne zakonodaje, da bi zajezili pritok beguncev v to bogato državo, so pokazali prvi neuradni izidi današnjega referenduma.
Oglej si celoten članek

Nasprotniki zaostritve azilne zakonodaje so izrazili razočaranje nad izidi. "Referendum je katastrofa za prosilce za azil in begunce. Zmagovalcev ni," je v odzivu zapisal odbor, ki je zahteval razpis referenduma. Ob tem je pozdravil "manjšino prebivalcev, ki še imajo vest."

Švica je sicer četrta najbolj priljubljena država za priseljence v Evropi z enim prosilcem za azil na 332 prebivalcev. Trenutno v Švici obravnavajo primere okoli 48.000 prosilcev za azil, od tega jih je 28.631 prišlo lani - to je najvišje število v zadnjem desetletju. Večina prosilcev je iz Eritreje, Nigerije, Tunizije, Srbije in Afganistana. Država je lani pozitivno rešila le 11,7 odstotka prošenj.

Med najbolj spornimi spremembami azilne zakonodaje, sprejetimi lani, je sicer ta, da Švica kot razlog za podelitev azila ne upošteva več preganjanja zaradi dezerterstva. Švica je tudi ukinila možnost, ki je bila sicer v Evropi unikatna, da lahko prosilci za azil zaprosijo tudi na švicarskih veleposlaništvih po svetu.

Medtem pa je 76 odstotkov volivcev na današnjem referendumu zavrnilo predlog, da bi volivci neposredno izvolili sedem članov švicarske vlade, namesto da jih imenuje parlament, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.