Glede na statistične podatke je bilo za življenje v Nemčiji v letošnjem letu mesečno potrebnih 750 evrov, piše Deutsche Welle.
Cene hrane, stanovanja in oblačil so za 4,3 odstotka višje od evropskega povprečja. Največji strošek Nemcev je stanovanje, pri čemer se cene kar precej razlikujejo med posameznimi območji, mesti in vasmi.
V Berlinu stanovanje velikosti 30 kvadratov v povprečju stane 16,22 evrov po kvadratu, kar je pet evrov več od nemškega povprečja. V Münchnu so cene že višje; za stanovanje, veliko 40 kvadratov, je povprečno potrebno odšteti 26 evrov po kvadratu. Elektriko Nemci povprečno plačujejo 29,34 centov za kilovatno uro, za ostale stroške, kot so odvoz smeti, čiščenje in vzdrževanje stavb in okolice pa okrog 215 evrov.
Kaj pa hrana? Cene v trgovinah se lahko močno razlikujejo; pol kilograma belega kruha povprečo stane 1,24 evra, liter mleka 0,70 evra, kilogram krompirja 1,06 evra. V Nemčiji kosilo za dve osebi v povprečni restavraciji stane okrog 40 evrov, v manjših restavracijah se dobi tudi kosilo za osem evrov. Pivo, ki bi ga spili poleg, stane 3,50 evrov, kava tudi 2,70 evra.
Mesečna vozovnica za javni promet v nemških mestih povprečno stane okrog 70 evrov. Vozniki avtomobilov za liter goriva povprečno odštejejo 1,25 evra. Vzdrževanje vozila in ostale dajatve voznika stanejo okrog 200 evrov mesečno.
Telefoniranje. Glede na široko ponudbo se cene razlikujejo. Za primerjavo; trgovska veriga Aldi mesečno ponuja 2 GB prenosa podatkov in neomejeno telefoniranje v Nemčiji za 7,99 evra.
Široka in cenovno zelo različna je tudi ponudba obleke in obutve. Glede na statistične podatke hlače iz jeansa povprečno stanejo od 50 do 100 evrov. Nemci radi čakajo na posezonske razprodaje, ki cene oblačilom in obutvi znižajo tudi za 50 ali 60 odstotkov.
Dejstvo je, da že 30 let tonemo, kljub najbolj pametnim politikom?
Najem dvo sobnega stanovanja v regiji Severno Porenje-Vestfalija košta nekje 500-550 eur. V Lj dobiš za ta denar neko usrano …
Absolutno ceneje kot v komunisticni republiki Slovenija