Dve minuti kasneje pa je dežurno službo poklical strelec, 13-letnik, in povedal, da je streljal na več oseb na šoli. Policija ga je nato prijela pred šolo.
Milić je dodal, da je po doslej znanih podatkih učenec sedmega razreda na tej šoli napad načrtoval mesec dni, in da je vnaprej izbral svoje žrtve. Pokazal je kopijo njegovega seznama z imeni učencev, ki jih je nameraval ubiti, kot tudi skico šole s potekom napada. Učilnico, kjer je imel njegov sedmi razred danes pouk zgodovine, pa je za napad izbral, ker je blizu vhoda v šolo.
Motiv za napad po besedah Milića še ni znan, v šolo pa je strelec ob devetmilimetrski pištoli s tremi nabojniki in malokalibrski pištoli, ki jo je vzel iz stanovanja svojega očeta, prinesel tudi štiri molotovke.
Notranji minister Bratislav Gašić je povedal, da so prijeli tudi njegovega očeta in da bodo proti njemu uvedli z zakonom predvidene ukrepe. Za obe pištoli, tako tisto, s katero je najstnik streljal, kot tudi tisto, ki jo je imel v nahrbtniku, je imel oče dovoljenje, je pojasnil. Dodal je, da oče trdi, da sta bili tako kot ostalo orožje, ki ga ima, pištoli zaklenjeni v sefu pod šifro. Po besedah ministra je njegov sin očitno poznal šifro, saj je imel dve pištoli in tri nabojnike s po 15 naboji. Pristavil je še, da je po neuradnih informacijah deček z očetom vadil streljanje.
Milić pa je povedal še, da je najstnik streljal takoj po vstopu v šolo in ubil varnostnika ter tri dekleta. Nato je zamenjal nabojnik in z vrat učilnice med uro zgodovine streljal najprej na učiteljico, nato na učence. Zatem je orožje odvrgel in po telefonu poklical policijo, ki ga je kmalu prijela.
Ob varnostniku je ubil osem učencev, sedem deklet in enega fanta, stare od 12 do 14 let, je še povedal. Ranil pa je štiri dečke in dve deklici. Deklica, deček in 53-letna učiteljica so bili v smrtni nevarnosti, je povedala ministrica za zdravje Danica Grujičić. Direktor Kliničnega centra Srbije Milika Ašanin je kasneje za srbsko tiskovno agencijo Tanjug povedal, da so po operaciji vsi trije stabilni in ostajajo na oddelku za intenzivno nego, na dodatni diagnostiki pa je še en učenec, ki je bil sprejet v precej slabem stanju.
Milić je ob tem v odgovoru na novinarska vprašanja izpostavil, da preiskavo vodi tožilstvo in da ne morejo povedati, ali bodo mladoletnega storilca lahko kazensko preganjali. Srbski portal N1 navaja, da po srbski zakonodaji storilca ne bodo mogli kazensko preganjati, ker še ni star 14 let. Milić je namreč danes povedal, da se je strelec rodil konec julija leta 2009.
Po navedbah šole gre za vzornega učenca, ki ni imel nobenih duševnih ali drugih težav, ki bi nakazovale, da bo storil tako grozen zločin, je dodal Milić. Učenci naj bi po poročanju medijev povedali, da je 13-letni odličnjak izvedel napad, potem ko je dobil negativno oceno pri zgodovini.
Minister za izobraževanje Branko Ružić je na novinarski konferenci zanikal poročanje nekaterih medijev, da naj bi bil strelec žrtev vrstniškega nasilja. Povedal je, da je imel enkrat razklano ustnico in to po dejavnosti izven šole, da pa ni šlo za dogodek, ki bi zahteval dodatne ukrepe.
Povedal je še, da v osnovnih in srednjih šolah v Beogradu danes ni bilo pouka, v četrtek pa bodo na šolah po Srbiji pouk začeli z minuto molka. Izpostavil je "rakotvoren vpliv interneta, video igric" in zahodnih vrednot. Izrazil je upanje, da ta tragedija ne bo prerasla v sprejemljivo obliko obnašanja, kot je to primer v nekaterih zahodnih državah.
Po napadu so se v Srbiji zvrstili pozivi k prenehanju toleriranja nekaznovanega nasilja v javnem prostoru na vseh ravneh, ki so se prepletali z zgroženostjo, nejevero in žalostjo spričo tragedije. Slišati je bilo ocene, da prihaja do promocije nasilja v medijih, kritike so letele tudi na vlado. Obsodbe napada so prišle iz političnih strank, organizacij in združenj, v njih pa so navedli, da je tragedija "posledica tragičnih družbenih okoliščin in nasilja, ki se že leta promovira v javnem prostoru".
Iz Slovenije, širše regije in Evropske unije so prav tako prišli številni izrazi sožalja in pretresenosti ob tragediji na beograjski osnovni šoli. Sožalje in pretresenost sta izrazila predsednica Slovenije Nataša Pirc Musar in premier Robert Golob. "Izražam iskreno sožalje družinam preminulih, ranjenim pa čim hitrejše okrevanje," so izjavo Goloba povzeli na Twitterju vlade.
Sožalje je med drugim izrazil zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell, pa tudi generalna sekretarka Sveta Evrope Marija Pejčinović Burić. V regiji pa so sožalje in sočutje izrazili še visoki politični predstavniki Hrvaške, Črne gore ter Bosne in Hercegovine.
Otroci so odraz svojih staršev. V kolikor jih nimajo pod nadzorom jih bo uničil Veliki brat .
ok, fant je iz premožne in ugledne družine.. pa se sedaj spomnite na članke o tolk starih otrocih, ki so …
To nima zveze z zahodom. Ima pa zvezo z očetovo in materino malomarnostjo. Če učenca ne morejo kaznovati, naj kaznujejo …