Srbija začela pogajanja za članstvo v EU

Foto: EPA
Foto: EPA
Srbija ocenjuje, da bi lahko pogajanja končala leta 2018 in članica unije postala leta 2020.
Oglej si celoten članek

Srbija je danes v Bruslju v slovesnem vzdušju začela pogajanja o članstvu v EU. "Dober dan in dobrodošli. To je zgodovinski dan za Srbijo in EU," jo je v pogajanjih v srbščini pozdravil komisar za širitev Štefan Füle. Tudi srbski premier Ivica Dačić je dan označil za zgodovinskega.

Šele začetek

To je začetek nove in ključne faze v naših odnosih s Srbijo, to je zasluženo priznanje za njene dosedanje dosežke, a čaka jo še trdo delo in veliko izzivov, je poudaril Füle, ki verjame, da bo Srbija navdihujoč zgled preostalim državam na Zahodnem Balkanu.

To je dan, ki pomeni konec težkega začetka in začetek nove poti, pa je poudaril Dačić. Naš cilj je, da do konca leta 2018 izpolnimo vse svoje naloge, in ocenjujemo, da leta 2020 lahko postanemo polnopravna članica EU, je pojasnil srbske cilje.

Ne pričakujejo privilegijev

Komisarju pa je Dačić sporočil: "Štefan si lahko oddahne. V Srbiji nihče ne misli, da nam bo lahko. Nismo navajeni, da bi nam bilo lahko. Vemo, da ne živimo v svetu lagodja. Ne pričakujemo nobenih privilegijev, pričakujemo le, da nam ne boste na pot postavljali lažnih ovir in pomičnih ciljev."

Srbija je pogajanja začela na prvi pristopni konferenci, na kateri pa še ni odprla nobenega pogajalskega poglavja, temveč je šlo za simbolen zagon procesa, ki je v primeru Hrvaške trajal skoraj šest let.

Srbijo sta na prvi pogajalski konferenci med drugimi zastopala premier Dačić in podpredsednik vlade Aleksandar Vučić, EU pa komisar Füle, v imenu grškega predsedstva zunanji minister Evangelos Venizelos in članice, ki so običajno zastopane na veleposlaniški ravni, a danes so se konference udeležili ministri Hrvaške, Avstrije, Romunije, Madžarske, Nemčije in Francije. Slovenijo je zastopal veleposlanik pri EU Rado Genorio.

Francoski minister za evropske zadeve Thierry Repentin je po navedbah virov pri EU na konferenci izpostavil tudi pomen procesa Brdo in vloge Slovenije v širitvenem procesu.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.