Srbija s tiralico nad pokojno Hrvatico

Foto: srpskapolitika.com
Foto: srpskapolitika.com
Srbski Interpol je danes razpisal mednarodno tiralico za Nado Šakić zaradi suma vojnih zločinov proti civilistom v ustaških koncentracijskih taboriščih na Hrvaškem med drugo svetovno vojno. Vendar pa v Beogradu niso preverili, da je 85-letna Šakićeva umrla februarja letos v Zagrebu.
Oglej si celoten članek

V Srbiji so sicer proti Šakićevi leta 1998 začeli postopek zaradi suma genocida, ker naj bi sodelovala pri množičnih umorih Srbov, Romov in Judov v taboriščih Stara Gradiška in Jasenovac med drugo svetovno vojno. Obtožena je bila tudi osebne odgovornosti zaradi trpinčenja in umorov nosečnic ter umora vseh žensk in otrok, ki so bili v Jasenovcu 21. aprila 1945.

Sodišče za vojne zločine v Beogradu je pred kratkim zahtevalo mednarodno tiralico za Šakićevo, za katero so domnevali, da živi v Argentini. Nalog je nato potrdilo tudi srbsko pravosodno ministrstvo.

Vojne zločine so imeli v družini

Potem ko so srbski mediji opozorili na napako, je tiskovni predstavnik srbskega pravosodnega ministrstva Slobodan Homen danes dejal, da so na sodišču za vojne zločine morali preveriti dejstva glede Šakićeve in da z njeno smrtjo niso bili seznanjeni niti na srbskem Interpolu. Dodal je, da zdaj potrebujejo potrdilo o njeni smrti, da bi sklenili postopek.

Šakićeva je sicer soproga pokojnega poveljnika ustaškega koncentracijskega taborišča Jasenovac na Hrvaškem Dinka Šakića, ki so ga hrvaške oblasti po izročitvi iz Argentine leta 1998 obsodile na 20 let zapora zaradi vojnih zločinov. Umrl je v zaporu leta 2008.

Argentina je Hrvaški izročila tudi Šakićevo, ki si je v Južni Ameriki omislila tudi špansko različico svojega imena – Esperanza. Sicer pa hrvaško tožilstvo ni imelo dovolj dokazov, da bi proti njej vložilo obtožnico.

Umrla je v popolni anonimnosti v Zagrebu v začetku februarja, kar so na Hrvaškem zabeležili le redki mediji. Njen polbrat je bil eden najbolj zloglasnih ustaških zločincev Vjekoslav Maks Luburić, ki je bil umorjen v Španiji leta 1969.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 2

  • 00:07 17. Julij 2011.

    V Argentini je tudi še precej slovenskih domobranskih zločincev, čeprav se v zadnjih 20 letih vračajo v domovino, ki so …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.