Simić je še dejal, da bo moral generalni sekretar ZN Ban Ki Mun razveljaviti morebitno razglasitev neodvisnosti Kosova, saj bi bila v nasprotju z resolucijo VS ZN 1244, ki potrjuje srbsko suverenost nad Kosovom. "Ko nekdo ne spoštuje varnostnega sveta, ki je edini odgovoren za posredovanje, ko nekdo grozi z agresijo in vojno, potem država nima druge izbire," je izjavil Simić.
Simić, ki je tudi član beograjske pogajalske ekipe, je še dejal, da ne pričakuje dogovora o Kosovu do 10. decembra, ko se uradno izteče rok za končanje pogajanj med Beogradom in Prištino. Sprti strani sta se minuli teden na Dunaju razšli brez dogovora.
Neodvisnost v začetku prihodnjega letaKosovski premier v odhodu Agim Ceku je v torkovem govoru na konferenci Balkan na razpotju v Bruslju dejal, da namerava Kosovo razglasiti neodvisnost v začetku prihodnjega leta, da pa bo to odločitev sprejel v "polnem sodelovanju " z ZDA in Evropo. Evropska komisija pa je po navedbah diplomatskih virov pozvala članice Evropske unije, naj glede vprašanja Kosova nastopijo enotno, "če bo to potrebno" .
Najbolj predvidljiv dogodek v JV Evropi
Ceku je na konferenci zavrnil namigovanja, da bi enostranska razglasitev neodvisnosti sprožila nasilje v regiji. Kosovski načrt je zadeva, ki se pripravlja že dlje časa in je po njegovem mnenju "najbolj nepresenetljiv in predvidljiv dogodek v Jugovzhodni Evropi " v zadnjih desetletjih.
Usklajeno z mednarodno skupnostjo
Če bi Priština to sprejela, naj bi po navedbah nekaterih virov lahko razglasila neodvisnost kot rezultat postopka, "usklajenega " z mednarodno skupnostjo – tudi če ne bi dobila "formalnega blagoslova " Varnostnega sveta ZN. Obenem naj bi tudi takoj začela izvajati predloge odposlanca ZN za Kosovo Marttija Ahtisaarija , še posebno kar zadeva etnične manjšine, medtem ko bi EU vodila civilne in policijske misije na Kosovu.
V nasprotnem primeru bi EU razglasitev neodvisnosti formalno "vzela na znanje " in odločitev o priznanju prepustila članicam. Podpora pa ni zagotovljena, saj sta glavna kritika priznanja neodvisnosti brez soglasja ZN Romunija in Ciper, skeptična pa je tudi Slovaška.