Poslanci v Evropskem parlamentu so glasovali v korist resoluciji, ki ukinja premik ure. Resolucijo je podprlo 384 poslancev, 153 jih je glasovalo proti, 12 pa se jih je vzdržalo. A to ne pomeni, da bo do ukinitve spremembe prišlo takoj. Zadevo mora zdaj preučiti še Evropska komisija, ki naj bi izvedla novo študijo, da preuči obstoječa pravila in učinke takšne poteze.
Če bo Evropska komisija dala nov predlog, ki bo vključeval ukinitev premikanja kazalcev, bo pri tem potrebovala podporo večine nacionalnih parlamentov kot tudi Evropskega parlamenta. Celoten proces lahko traja tudi več kot leto dni.
V resoluciji je zapisano, da mora Evropska unija ohraniti enoten režim po tem, ko bo prišlo do ukinitve premikanja urnih kazalcev, da bo lahko notranji trg EU še naprej normalno deloval.
V zadnjih letih so bili vse glasnejši pozivi k ukinitvi premikanja ure. Nasprotniki so se sklicevali na vse več znanstvenih raziskav, ki so ugotavljale negativne posledice premikanja ure na človeka. Telo namreč po takšnem premiku potrebuje kar nekaj časa, da se prilagodi spremembam.
Prav tako ni več mogoče govoriti o prihrankih pri porabi električne energije, ki so bili sprva eden glavnih razlogov za premikanje ure. "Vse kaže, da je energetskih prihrankov čedalje manj, če sploh so," je dejal irski poslanec Sean Kelly.
dezurni@zurnal24.si
Naš Šoltes je v evropskem parlamentu zadolžen za ne premikanje urnih kazalcev.
Zakaj (spet) zavajate z naslovom? Poslanci niso sprejeli prav nobene "odločitve" ampak samo sprejeli predlog, naj komisija ponovno preuči smiselnost …
Se komaj uskljajujejo preden pride do nas in ustanovimo vse komisije in podkomisije ter najmanj dva referenduma bo novo tisočletje …