Pripadniki skrajno leve grške stranke Siriza in skrajno desne stranke Neodvisni Grki so skušali vstopiti v poslopje nekdanje javne televizije, kar so jim policisti preprečili.
Grški poslanci bodo sicer drevi razpravljali o glasovanju o zaupnici vladi, ki jo je stranka Siriza vložila v četrtek, potem ko je policija iz poslopja ERT izgnala vse nekdanje zaposlene, ki so tam protestirali od junija. Po napovedih bo grški parlament o zaupnici vladi glasoval pozno zvečer.
Kritike v mednarodni skupnosti
Nepričakovana ukinitev državne televizije ERT, za katero se je grška vlada zaradi varčevalnih ukrepov odločila pred poletjem, je izzvala ostre kritike v mednarodni skupnosti in skoraj spodnesla vladno koalicijo pod vodstvom Samarasa.
Grčija je morala zaradi finančnih težav leta 2010 zaprositi za mednarodno pomoč, v zameno za finančno pomoč pa mora izvesti številne boleče reforme, med njimi tudi prestrukturiranje javnega sektorja.
ERT bo nadomestila Nerit
Trojka mednarodnih posojilodajalcev, Evropska komisija, Evropska centralna banka in Mednarodni denarni sklad, je od Grčije med drugim zahtevala, naj odpusti več tisoč javnih uslužbencev. Grška vlada je zato sredi junija napovedala, da bo začasno ukinila javno radiotelevizijo, na kateri je bilo zaposlenih več kot 2.600 ljudi, za njeno obratovanje pa je bilo letno potrebnih 300 milijonov evrov.
Oblasti načrtujejo, da bo v prostorih nekdanje ERT januarja, ko bo Grčija prevzela šestmesečno predsedovanje Evropski uniji, začela obratovati nova javna televizija Nerit.