Španska policija izvedla racije v Barceloni

Foto: Profimedia
Španska policija je aretirala sodelavca podpredsednika katalonske vlade.
Oglej si celoten članek

Španska policija je danes v Barceloni izvedla preiskave več uradov in ministrstev katalonske regionalne vlade in pri tem med drugim aretirala tesnega sodelavca podpredsednika vlade Josepa Mario Joveja. Gre za racije v povezavi s 1. oktobra predvidenim referendumom o neodvisnosti Katalonije, ki je po mnenju Madrida nezakonit.

Kot je za radio Catalunya dejal podpredsednik regionalne vlade Oriol Junqueras, iščejo volilne plakate, sredstva in druga gradiva, namenjena za glasovanje 1. oktobra. Poleg Josepa Mario Joveja so aretirali še približno 12 drugih ministrskih uradnikov. Razlogi za aretacije niso bili nemudoma znani, je pa španska vlada zagrozila s kazenskim pregonom uradnikov, ki bodo sodelovali pri pripravi referenduma.

Foto: Epa Barcelona protesti

"Napočil je čas - uprimo se mirno"

Predsednik civilnodružbene organizacije Katalonska narodna skupščina, ki se zavzema za neodvisnosti Katalonije, Jordi Sanchez je prek Twitterja pozval k "mirnemu uporu" proti operaciji. "Napočil je čas - uprimo se mirno; pojdimo ven in branimo svoje institucije," je zapisal.

Po aretacijah je nato več sto protestnikov zasedlo ulico Gran Via, v bližini Jovejevega urada, in vzklikalo "Neodvisnost" ter "Bomo glasovali".

V torek je policija v zasebnem dostavnem podjetju Unipost zasegla 45.000 obvestil, ki naj bi jih poslali Kataloncem, izbranim za osebje na voliščih.

Foto: Profimedia Barcelona protesti Sprožili preiskavo proti županom

Madrid je sprejel več ukrepov, s katerimi želi preprečiti izvedbo predvidenega referenduma. V tem okviru je policiji naložila zaplembo volilnega materiala, sprožila preiskavo proti županom, ki sodelujejo v pripravah referenduma, in zaostrila nadzor nad financami regije.

Prvi izmed več kot 700 županov, ki podpirajo glasovanje, so se že v torek pojavili na sodišču. Madrid se poleg tega že pripravlja na prevzem nadzora nad financiranjem večine javnih storitev, vključno s plačami. Junqueras se je sicer v torek na odločitev španske vlade o prevzemu financiranja pritožil na vrhovno sodišče in pričakuje ugodno rešitev, poroča BBC.

Separatistične stranke v Kataloniji so na regionalnih volitvah septembra 2015 osvojile 47,6 odstotka glasov, s čimer so si v parlamentu zagotovile tesno večino 72 od skupno 135 sedežev.

Foto: Epa Barcelona protesti

Anketa, ki jo je julija naročila regionalna vlada, je pokazala, da neodvisnost podpira 41,1 odstotka Kataloncev, nasprotuje pa ji 49,4 odstotka.

Več kot 70 odstotkov jih sicer želi referendum, na katerem bodo odločali o tem vprašanju. Napoved referendumskega izida je glede na glasove tistih, ki so izrazili namero, kako bodo glasovali, nekaj več kot 62-odstotna podpora neodvisnosti, še izhaja iz julija objavljene ankete inštituta Centre d'Estudis d'Opinio.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.