Sodišče: egiptovski parlament se razpusti

Foto: Reuters
Foto: Reuters
Egiptovsko vrhovno ustavno sodišče je razsodilo, da so bile parlamentarne volitve konec lanskega leta v nasprotju z ustavo, zato so neveljavne, parlament pa se mora razpustiti. Izbruhnili so pretepi.
Oglej si celoten članek

Vrhovno ustavno sodišče v Kairu je danes pritrdilo odločitvi nižjega sodišča, ki je razsodilo, da je zakon o parlamentarnih volitvah neveljaven, ker je kandidatom političnih strank dovolil, da se potegujejo tudi za tretjino parlamentarnih sedežev, ki je sicer predvidena za neodvisne kandidate. Za kandidate političnih strank sta po egiptovski zakonodaji predvideni dve tretjini sedežev v parlamentu.

Ustavno sodišče je zato v obrazložitvi razsodbe po poročanju egiptovske tiskovne agencije Mena pojasnilo, da je bila tretjina poslancev izvoljena nezakonito, zato je nezakonita celotna sestava 498-članskega parlamenta, volitve pa so neveljavne. To pomeni, da se parlament razpusti in da so nujne nove parlamentarne volitve.

Največ izgubijo islamisti

Z novimi volitvami bi najverjetneje največ izgubila Muslimanska bratovščina in drugi islamisti. Muslimanska bratovščina je na lanskih parlamentarnih volitvah osvojila skoraj polovico sedežev, ultrakonservativni salafisti pa okoli 20 odstotkov. Številni od teh sedežev bi morali biti rezervirani za neodvisne kandidate.

Muslimanski bratovščini padla priljubljenost

Prvi krog predsedniških volitev 23. in 24. maja je pokazal, da se je priljubljenost Muslimanske bratovščine po parlamentarnih volitvah močno zmanjšala. Takrat sta med 12 kandidati največ glasov prejela zadnji premier strmoglavljenega predsednika Hosnija Mubaraka Ahmed Šafik in kandidat Muslimanske bratovščine Mohamed Mursi. Mursi je zbral 24,8 odstotka, Šafik pa 23,7 odstotka glasov.

Šafik ostaja kandidat za predsednika

Egiptovski parlament je maja sprejel zakon, ki predstavnikom prejšnjega režima prepoveduje kandidaturo na predsedniških volitvah, kar pomeni, da Šafik ne bi mogel kandidirati v drugem krogu. Ustavno sodišče pa je danes odločilo, da je ta zakon v nasprotju z ustavo in da Šafik ostaja kandidat za predsednika.

Pred današnjima razsodbama so v okolici ustavnega sodišča močno poostrili varnostne ukrepe. Več sto policistov in vojakov je okoli zgradbe sodišča sklenilo obroč. Takoj po razsodbi so med nasprotniki Šafika in varnostnimi silami izbruhnili pretepi.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.