Protesti. "Zelo verjetno bo v celem arabskem svetu prišlo do sprememb sistemov. Zanimivo bo, kako bo Bližnji vzhod, torej Izrael in Palestina, to doživljal. Smo v času ključnih sprememb," pravi Jožef Kunič, predsednik Slovenskega društva za mednarodne odnose (SDMO). Poznavalec mednarodnih odnosov Milan Brglez dodaja: "Mislim, da se zadeva na Bližnjem vzhodu še nekaj časa ne bo polegla. Po eni strani gre za domino efekt."
Mednarodne sile so uničile libijsko zračno obrambo, je dejal visoki britanski poveljnik Greg Bagwell. Zdaj naj bi nemoteno leteli nad Libijo in napadali kopenske sile. V 24 urah so izvedli 175 preletov.
Letošnje vstaje ljudstev
V Egiptu in Tuniziji so protestniki dosegli odstop predsednikov. V Iranu in Iraku večjih sprememb ni bilo.
Sudanci so protestirali v času referenduma, v Jemnu, Siriji, Alžiriji, Bahrajnu, Maroku in Jordaniji pa demonstracije izbruhnejo na vsake toliko. Zadnji aktualni upor je v Libiji. "Intervencija tam je po mojem upravičena, drugo pa je, če bo prav izpeljana. Meja med napadom in pomočjo k spremembam je strahovito tanka," o posredovanju mednarodnih sil pravi Kunič, Brglez pa meni: "Spremembe ne bodo nujno takšne, kot bi si elita na zahodu želela."
Sedijo na nafti in zatirajo
Vstaja v Libiji marsikoga ni presenetila, že kmalu pa lahko izbruhne tudi drugje. Brglez opozarja: "So še drugi primeri, ko avtokratski režimi v zalivu dobesedno sedijo na nafti in sodelujejo v zatiranju protestnikov. Zahod ne reagira, ker je odvisen in mu ustreza predvidljiv režim."
Letošnja žarišča protestov v Afriki in na Bližnjem vzhodu: grafiko si oglejte tukaj.