Slovenija v družbi miroljubnih

Foto: Žurnal24 Ameriški vojaki v Iraku se bodo morali še precej potruditi, če bodo hoteli Irak
Raziskovalna skupina britanske družbe Economist Intelligence Unit je objavila globalni indeks miru za leto 2008. Prva je Islandija, Slovenija je 16., ZDA pa so pristale na komaj 97. mestu.
Oglej si celoten članek

Globalni indeks miru je bil prvič določen leta 2007, ko je raziskovalna skupina britanske družbe Economist Intelligence Unit, hčerinske enote podjetja The Economist, 121 držav razvrstila glede na pojavnost nasilja. Letos so v ocenjevanje, pri katerem sodelujejo različni strokovnjaki in akademske ustanove, vključili že 140 držav.

 

Globalni indeks miru

Na končno razvrstitev vpliva 24 kazalnikov, kot so na primer:
►število vojakov in policistov na sto tisoč prebivalcev
►število umorov na sto tisoč prebivalcev
►stopnja organiziranega kriminala
►delež BDP, ki gre za represivne organe države
►opremljenost vojske in vlaganje v razvoj orožij

Nenasilna Skandinavija
Na vrhu lestvice miroljubnih držav kraljuje Islandija, sledita ji še dve skandinavski državi, in sicer Danska in Norveška. Nova Zelandija je pristala na četrtem mestu, peterico najmiroljubnejših pa zaključuje Japonska. Slovenija je z uvrstitvijo na 16. mesto v primerjavi z letom 2007 napredovala za eno mesto. Za Slovenijo capljajo države, kot so denimo Nizozemska (22. mesto), Avstralija (27. mesto), Poljska (31. mesto) in Grčija na 54. mestu.

Varnostni svet ni prav nič varen
Skrb vzbujajoče so uvrstitve držav, ki imajo kot stalne članice VS Organizacije združenih narodov (OZN) v rokah škarje in platno pri odločanju o miru in vojnah na svetu. Še najvišje kotira Francija (36. mesto), Velika Britanija zaostaja na 49. mestu, Kitajska je pristala še 18 mest nižje, Združene države Amerike so na 97. mestu, Rusija pa na neslavnem 131. mestu. Najmanj miroljubne države nasploh so Izrael, Afganistan, Sudan, Somalija in seveda Irak.

Vojska kazi podobo Slovenije
Kazalniki, ki najbolj kvarijo sicer zelo spodobno uvrstitev Slovenije, so visok delež vojakov v mednarodnih vojaških in mirovnih misijah, število policistov in vojakov na sto tisoč prebivalcev, raziskave in vlaganja v razvoj orožij in odnosi s sosednjimi državami. Idealno podobo pa kaže naša država na primer pri stopnji organiziranega kriminala, možnosti terorističnih napadov, politični stabilnosti in številu umorov na sto tisoč prebivalcev.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.