Primer pogrešanega Hrvata Alena Poropata se razpleta tudi na slovenski strani.
"Slovenska policija je zadnjih dneh v stalnem stiku s hrvaško policijo, ki ji je posredovala zadnje ugotovitve njihove preiskave, ki kažejo na obstoj razlogov ogroženosti življenja pogrešane osebe, zaradi česar poteka izmenjava podatkov, na podlagi katerih bi se slovenska policija lahko obrnila na slovenske operaterje z zahtevo za pridobitev podatkov," nam je danes povedal Drago Menegalija, predstavnik policije za področje kriminalitete.
Včeraj smo poročali, da so naši južni sosedje organizirali posebno iskalno akcijo od Klana do Muna. Medtem ko so bile oči javnosti množično uprte v iskanje pogrešane Antonije, so včeraj s to iskalno akcijo opozorili tudi na konec maja izginulega 37-letnega Alena.
Pogrešani je bil prek signala GSM nazadnje lociran v Sloveniji. A slovenski policisti hrvaškim kolegom niso zaupali podatkov, saj jim to preprečuje zakonodaja. Hrvaška policija je tako svojcem sporočila, da jim točne lokacije zadnjega izsledenega klica ne morejo podati, saj je bil klic zabeležen v Sloveniji oziroma znotraj omrežja enega od slovenskih operaterjev v bližini mejnega prehoda Jelšane. Že včeraj nam je Menegalija pojasnil, da so "hrvaško policijo obvestili o zakonskih pogojih iz slovenske zakonodaje, na podlagi katerih je mogoče pridobiti tovrstne podatke, ki pa v konkretnem primeru niso podani". Po slovenski zakonodaji lahko namreč podatke od mobilnih operaterjev zahteva zgolj sodišče, ne pa tudi policija (tako kot na Hrvaškem).
Slovenci bodo morda le pomagali Hrvatom
Slovenski policisti bodo hrvaškim kolegom morda le posredovali podatke glede pogrešanega Alena - kot kaže, se utegnejo z zahtevo za pridobitev podatkov obrniti na slovenske operaterje.