Slabše izobraženi kot po prvih ocenah

Foto: EPA
Foto: EPA
Različne študije ugotavljajo različno izobrazbeno strukturo beguncev. Medtem ko je nemški Zvezni urad za migracije in begunce ugotavljal relativno dobro izobrazbeno strukturo, zlasti Sircev, kažejo nove analize slabše stanje. Težave tudi s priznavanjem kvalifikacij.
Oglej si celoten članek

Okoli 80 odstotkov prosilcev za azil v Nemčiji nima formalnih kvalifikacij in le osem odstotkov jih ima zaključeno univerzitetno izobrazbo, poročajo nemški mediji, ki se sklicujejo na ugotovitve Zvezne agencije za delo (Bundesagentur für Arbeit, BA). 

Samo letos naj bi v Nemčijo, kjer živi okoli 80 milijonov ljudi, po ocenah prišlo do 1,5 milijona beguncev. Junge Freicheit, ki sicer velja za skrajno desničarsko revijo, piše, da je med njimi okoli 81 prosilcev brez "formalnih kvalifikacij", pri čemer se sklicuje na poročilo BA, ki napoveduje tudi, da bo v prihodnjem letu med novimi prišleki najmanj 400 tisoč prejemnikov državne pomoči. "Osem procentov jih ima visokošolsko izobrazbo, enajst poklicno, ostali pa so 'brez formalnih kvalifikacij'," poročilo BA navaja Junge Freiheit. 

V povprečju zelo mladi

BA sicer po poročanju časnika ugotavlja tudi, da je večina prosilcev za azil mlajša od 45 let. V dokumentu primerja starostni profil beguncev s preostalimi prebivalci in ugotavlja, da je v nemški populaciji okoli 32 odstotkov oseb starih med 15 in 35 let, medtem ko je v tej starostni skupini kar 73 odstotkov beguncev. 

Slabšo izobrazbo ugotavljal tudi IFo

Da so v prejšnjih dokumentih precenjevali izobrazbo sirskih beguncev, je že prej posvaril tudi nemški gospodarski inštitut (IFo), ki je v svoji analizi ugotovil, da je okoli 16 odstotkov sirskih beguncev nepismenih, več kot tretjina pa naj bi jih imela le osnovnošolsko izobrazbo. Visokošolsko izobrazbo naj bi imelo končano 8,9 odstotka vprašanih.

Študija se po pisanju nemškega Die Welt sklicuje na podatke, ki jih je od leta 2013 med sirskimi begunci v begunskih taboriščih v Turčiji, od kjer po t. i. balkanski poti prihaja večina Sircev, zbirala turška uprava za zaščito pred naravnimi nesrečami in izrednimi razmerami (AFAD), kar so primerjali s podatki organizacije Združenih narodov za izobraževanje, znanost in kulturo (Unesco) ter registrom sirskih beguncev v Nemčiji, ki jih od začetka leta 2013 zbira Zvezni nemški urad za migracije in begunce.

Težave s priznavanjem kvalifikacij

Podatke je sicer treba jemati z zadržkom, saj begunci pogosto s sabo nimajo ustrezne dokumentacije, s katero bi jim priznali dosedanje kvalifikacije.

Številke so v nasprotju s številkami nemškega Zveznega urada za migracije in begunce (BAMF), ki je nedavno trdil, da je povprečna izobrazba prišlekov v povprečju precej visoka. Foto: EPA Begunci v Nemčiji

BAMF je ugotavljal, da ima vsaj 90 odstotkov prosilcev za azil vsaj osnovno šolo. 16 odstotkov naj bi jih imelo srednješolsko in okoli 15 odstotkov visokošolsko izobrazbo. Le eden od desetih beguncev, ki so zaprosili za azil, nikoli ni bil v šoli. 

Za integracijo Sircev dobre napovedi

Stopnja izobrazbe beguncev se sicer po podatkih BAMF precej razlikuje glede na državo, od koder begunci prihajajo. Najbolje usposobljeni so po njihovih podatkih Sirci, med katerimi ima več kot vsak peti sirski begunec v Nemčiji univerzitetno ali visokošolsko izobrazbo.

"Za integracijo te skupine obstajajo dobre napovedi," so tedaj sporočili iz BAMF in opozorili na težave s priznavanjem izobrazbe glede na spričevala, ki jih imajo s sabo ali zaradi nepoznavanja nemškega jezika. 

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 7

  • 16:07 31. Oktober 2015.

    Njihova univerza je primerljiva z našo osnovno šolo! Kdo je kaj veljal je študiral v civilizaciji!

  • 22:07 30. Oktober 2015.

    Medtem ko Avstralija, ZDA, Kanada, Nova Zelandija, Singapur itd. skrbno izbirajo ljudi, ki jih bodo vzeli v državo in pravzaprav …

  • mph
    22:04 30. Oktober 2015.

    ....Ti isti so krivi, da so nešteti otroci, naši, da ne bo pomote, lačni ali pomanjkljivo oblečeni. In ne zgodi …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.