Skaljeni mir nacističnega Ivana groznega

Foto: Žurnal24 Ivan Demjanjuk.
Ivan Demjanjuk (88), osumljen soodgovornosti za smrt 29 tisoč Judov v koncentracijskem taborišču Sobibor, naj bi bil končno priveden pred roko pravice.
Oglej si celoten članek

Ivan Demjanjuk (88), Ukrajinec, ki danes živi v ZDA, je bil med drugo svetovno vojno pripadnik enot SS in naj bi kot paznik deloval v nacističnem koncentracijskem taborišču Sobibor (Poljska). Državno tožilstvo v Münchnu ga sumi soodgovornosti za smrt kar 29 tisoč Judov, usmrčenih v plinskih komorah. Tožilstvo naj bi v v kratkem izdalo nalog za njegovo aretacijo. Demjanjuk, ki so ga zaradi njegove okrutnosti klicali "Ivan grozni" oziroma "hišnik plinskih celic", v ZDA že od leta 1952 živi kot vsak drug povprečni državljan.

 

Številka 2

Med še živečimi domnevnimi nacističnimi zločinci, ki še niso bili privedeni pred roko pravice, je Demjanjuk drugi na listi, takoj za Aribertom Heimom, ki pa je po nekaterih navedbah že umrl.

Pred kratkim so ga na njegovem domu v Clevelandu (Ohio) izsledili novinarji nemškega Bilda. Vrata hiše jim je odprla njegova soproga Vera Demjanjuk, a jih ni želela spustiti noter. "Z mojim možem ne morete govoriti. Slabo se mu godi. Možgani mu več ne delajo tako kot bi morali. Enkrat na teden gre k zdravniku po injekcijo, kar ga še ohranja pri življenju," je dejala Demjanjukova žena. Na vprašanje, kako komentira zelo verjetno izdajo naloga za aretacijo moža, pa je odvrnila: "Bila je druga svetovna vojna. Kdor je ni doživel, ne ve, kaj se je dogajalo. Ivan je pač imel smolo, da se je znašel na napačni strani."

Odvzeli so mu pokojnino in potni list
Demjanjuku so ZDA po navedbah njegove žene odvzele potni list in pokojnino, ki si jo je prislužil z delom v Fordu. "Zavedam se, da lahko policija kdajkoli potrka na vrata in aretira Ivana. Tega si nikakor ne želim," je še dejala Vera, ki o 29 tisoč judovskih žrtvah ni hotela ničesar slišati.

Kot v zadnjem obdobju poročajo nemški mediji, bo tožilstvo v Münchu proti Demjanjuku skoraj zagotovo že v kratkem vložilo obtožnico in izdalo nalog za aretacijo. Usmrtitve 29 tisoč Judov, za katere naj bi bil "Ivan grozni" soodgovoren, naj bi se zvrstile v vsega šestih mesecih leta 1943. Čeprav Demjanjuk ni bil nikoli nemški državljan, za sojenje na nemškem sodišču ni nobenih ovir, saj je bilo precej njegovih domnevnih žrtev nemških državljanov.

Bil je že obsojen
Dodajmo, da so lovci na nacistične zločince Ivana Demjanjuka izsledili že konec sedemdesetih let, izraelsko sodišče pa ga je leta 1986 obsodilo na smrt. Obtoženi se je na odločitev pritožil in leta 1993 je bila sodba razveljavljena, saj menda ni bilo neizpodbitno dokazano, da je prav on "Ivan grozni" iz Sobiborja, o katerem so govorili nekdanji jetniki. Vendar naj bi se po razpadu Sovjetske zveze pojavili dokumenti, ki nesporno pričajo o Demjanjukovi temni preteklosti.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.