Nekdanji sirski premier Rijad Hidžab je dejal, da sirski režim Bašarja al Asada ne nadzoruje več kot 30 odstotkov ozemlja, poroča BBC. Opozicijo, pobeglo v tujino, je pozval k združitvi, sirsko vojsko pa, naj stoji Sircem ob strani. Izrazil je podporo upornikom, druge politične in vojaške voditelje pa pozval, naj se odrečejo podpori režimu predsednika Bašarja al Asada. Sam ga ne more več podpirati, ker ni ustavil spopadov.
Nekdanji premier je spregovoril prvič po pobegu v Jordanijo in je najvišji predstavnik oblasti, ki je odrekel podporo režimu.
Medtem ko Sirci umirajo ...
Al Asadov pomočnik je odletel na pogovore s kitajskimi uradniki, potem ko je Peking nasprotoval nedavni resoluciji Združenih narodov (ZN) o Siriji, vendar izraža podporo tako premirju kot političnemu dialogu.
V ponedeljek je generalni sekretar Organizacije islamske konference (OIC) potrdil, da so se zunanji ministri strinjali s suspenzom Sirije, a je iranski zunanji minister Ali Akbar Salehi vztrajal, da njegova država nasprotuje takšnemu koraku: "Poiskati moramo druge načine, sredstva in mehanizme za reševanje sporov in kriz."
Medtem iz Sirije še naprej poročajo o spopadih in žrtvah, nasilje pa se stopnjuje. Po podatkih ZN je umrlo že 17 tisoč ljudi, po podatkih Sirskega observatorija za človekove pravice pa 23 tisoč, več kot tri četrtine žrtev je civilistov.
Ko je beg edina rešitev
V Turčijo se je doslej zateklo 50 tisoč beguncev, 36 tisoč jih je v Libanonu, ki še vedno gosti 400 tisoč Palestincev, ki so pobegnili pred nasiljem arabsko-izraelske vojne (1975-90), navaja CNN. V zadnjem desetletju je v Sirijo pobegnilo stotine tisočev Iračanov, do zdaj pa je kakih 10 tisoč sirskih beguncev poiskalo zatočišče v Iraku kljub temu, da tudi tam ni mirnega dialoga med šiitsko oblastjo in sunitskimi skrajneži.