Severna Koreja ostaja rdeča

Foto: Reuters Kim Jong Un se ob žalovanju za svojim očetom rokzuje s predstavniki vojske, s ka Foto: EPA Žalovanje za Kim Jong Ilom v Pjongjangu. Foto: Reuters Množice žalujočih v Pjongjangu. Foto: Reuters Žalovanje za Kim Jong Ilom v Pjongjangu. Foto: Reuters Neizmerna žalost še dneve po smrti Kim Jong Ila. Foto: Reuters Neizmerna žalost še dneve po smrti Kim Jong Ila. Foto: Reuters Kim Jong Un žaluje za svojim očetom. Državo prevzema skupaj z velikanskim vojašk Foto: Shutterstock Parada v Pjongjangu. Foto: Reuters Zastava na zastraženi meji med Severno Korejo in Kitajsko.
Žalovanje za umrlim severnokorejskim diktatorjem se nadaljuje, sosede kontroverzne izolirane države pa so si oddahnile, ko se je izkazalo, da izstrelitev rakete ni predstavljala grožnje. Naslednik Kima bo Kim, a tudi vojska.
Oglej si celoten članek

Severnokorejski državni mediji so po poročanju BBC-ja izrazili jasno podporo sinu umrlega državnega voditelja, Kim Džong Unu, a po poročanju virov blizu političnih vrhov Pjongjanga in Pekinga naj bi si izvoljenec Kim Džong Ila oblast delil z vojsko. Nasledstvo torej ne bo tako preprosto, državo pa naj bi poslej upravljali "dvotirno". Tako bo namesto zgolj enega vodje iz družinske dinastije prvič po letu 1948 Severno Korejo vodilo kolektivno vodstvo.

Z deljenim upravljanjem države je med drugim zmanjšana oziroma izničena možnost vojaškega prevrata, ki so se ga bale nekatere sosednje države. Poleg tega bi tako skupno vodstvo po mnenju virov, ki jih navajajo tuje tiskovne agencije, omogočilo Kim Džong Unu lažji začetek vodstvene poti, saj bi bil ob pomanjkanju izkušenj v primeru samostojne vladavine v težkem položaju.

Poznavalec severnokorejskih razmer Ralph Cossa meni, da utegne taka oblika vladavine in vodstvo Kim Džong Una dolgoročno državo peljati na počasno pot reform, morda na podoben način, kot se je to zadnja desetletja dogajalo na Kitajskem. A kljub temu ne verjame, da bi spremembe lahko bile hitre ali da bi si na primer sosednje države lahko oddahnile pred grožnjami z jedrskimi poskusi Pjongjanga.

Foto: EPA Glasno žalovanje pripadnikov vojske pred krsto 'ljubljenega vodje' v Pjongjangu.

Žalovanju ni videti konca

Medtem ko se politični vrhovi v Pjongjangu sprašujejo, kako jih bo zadovoljil novi voditelj, so državljani še naprej zaviti v črnino in po vsej državi so postavili Kim Džong Ilove portrete in žalne oltarje. Državna televizija je predvajala posnetke, na katerih se ihteče množice zgrinjajo na krajih v prestolnici, kjer so razstavili velike Kimove slike. Na posnetkih se žalujoči državljani tolčejo po prsih in glavah, nekateri so izgubili zavest. Slišati je vzklike "Oče!" in "Vrni se!". Samo v glavnem mestu naj bi se pred spomeniki zbralo pet milijonov ljudi. Po podatkih popisa iz leta 2008 ima severnokorejska prestolnica sicer le 3,26 milijona prebivalcev.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 3

  • 07:41 28. December 2011.

    Si ti pozabil kakšne tablete vzet? Večjega fanatizma, kot ga proizvedete oboževalci lika gologlavega, ga težko tut S. Koreja z …

  • 08:34 25. December 2011.

    tako bomo mi jokali za našo celotno vlado..novo in seveda za staro...

  • 17:48 21. December 2011.

    Takole bo ko bo umrl Don iz Murgl. Glejte da boste čimbolj fanatično padali na tla, tolkli s pestmi po …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.