Francoski senat je potrdil sporno pokojninsko reformo predsednika Nicolasa Sarkozyja, ki predvideva postopen dvig upokojitvene starosti s 60 na 62 let. Za reformo je glasovalo 177 članov, 153 jih je bilo proti. Za reformo so glasovali člani vladajoče Unije za ljudsko gibanje (UMP) in njeni zavezniki, proti pa socialisti, komunisti in zeleni.
Preden bo reforma stopila v veljavo, jo mora sicer potrditi še pristojen parlamentarni odbor, nato pa še oba domova parlamenta na skupni seji. Odbor se bo na seji sestal v ponedeljek, kar pomeni, da bi lahko reformo dokončno potrdili v sredo.
Policija le "zavzela" rafinerijo
Rafinerijo Grandpuits so stavkajoči delavci blokirali več dni, policija pa je posredovala, potem ko so oblasti sprejele izreden odlok, s katerim so od delavcev zahtevali vrnitev na delo.
Francoski predsednik Nicolas Sarkozy kljub protestom in rekordno nizki javni podpori ne popušča in je odločen izpeljati reformo, s katero bodo po njegovih besedah rešili pokojninsko blagajno pred bankrotom. Sindikati vseeno upajo, da bodo množični protesti, ki so se ponekod sprevrgli tudi v nasilje, predsednika prisilili, da se vrne za pogajalsko mizo. Čeprav so protesti do zdaj potekali večinoma mirno, pa so se v Lyonu in pariških predmestjih spopadli mladi protestniki in policija.
Proti okoli 80 delavcem in njihovim podpornikom, ki so postavili "državljanski kordon" v rafineriji Grandpuits, so policisti posredovali brez uporabe solzivca ali gumijevk. Po trditvah sindikata CGT so bili trije delavci vseeno poškodovani.
Zaradi stavke je bilo v zadnjih dneh blokiranih vseh 12 rafinerij nafte v Franciji in tudi več skladišč goriva.
V četrtek so protestniki za kratek čas zaprli dostop do letališča v Marseillu, tovornjaki pa so ustavili promet na več desetih cestah. Po podatkih vlade je 2.790 bencinskih črpalk od skupno 12.300 po vsej državi ostalo brez goriva, kar je sicer 400 manj kot v sredo.
Moči ne pojenjajo
Francoski sindikati so proteste odločeni nadaljevati tudi po sprejetju reforme in šest največjih sindikalnih central je nove demonstracije napovedalo za 28. oktober in 6. november."Vlada nosi polno odgovornost za nadaljnje proteste v luči nepopustljivosti, pomanjkanja poslušanja in ponavljajočih se provokacij," so sindikati sporočili v skupni izjavi za javnost.