"Mednarodna skupnost se sooča z novim geopolitičnim izzivom, mednarodno teroristično organizacijo, ki jo predstavlja Islamska država," je izpostavil Aleksandar Bortnikov na sestanku vodij agencij za nacionalnio varnost v Moskvi.
Islamsko državo je opisal kot projekt, ki je zrasel iz Arabske pomladi, ki je in še vedno pridobiva na moči zaradi dvoličnih politik nekaterih držav. Te države s pomočjo podpiranja terorističnih akcij skušajo uresničiti svoje cilje v Afriki in Aziji, je prepričan Bortnikov. Zaradi tega je svet na samem robu verskega spopada, ki bi lahko imel rušilne posledice, meni.
"Islamska država in njeni zavezniki so drastično spremenili politično in medversko situacijo na Bližnjem vzhodu in severni Afriki. Po naših ocenah se državljani več kot sto držav vsega sveta bojujejo v terorističnih organizacijah," je še poudaril Bortnikov.
"Želimo si zmage"
Prejšnji konec tedna so se na Dunaju zaključili mednarodni mirovni pogovori za iskanje rešitve za sirsko državljansko vojno. Na njem so predstavniki skoraj 20 držav nekoliko zbližali stališča. Zunanja ministra ZDA in Rusije John Kerry in Sergej Lavrov sta se po pogovorih strinjala, da mora Sirija po vojni ostati združena sekularna država. Po besedah Kerryja morajo sirske državne institucije obstati, ne glede na to, da se ZDA in Rusija ne strinjata o tem, kakšna naj bi bila vloga predsednika al Asada.
Kerry je poudaril, da Washington še naprej verjame, da bi odhod Asada z oblasti pripomogel k doseganju dogovora za končanje vojne in k zmagi nad skrajno Islamsko državo. Lavrov in iranski kolega Mohamed Džavad Zarif se s tem ne strinjata, a bodo vsi trije še naprej sodelovali za iskanje politične rešitve, je napovedal Kerry.
https://www.youtube.com/watch?v=waN5aTu5DSA<br /><br />https://www.youtube.com/watch?v=9GUIV6k5nXE<br /><br />https://www.youtube.com/watch?v=Kh7HYKqFONU
Cerar, investicija v ograjo je denar vržen skozi okno. Ograja teh ljudi ne bo zadržala. Ograja ne bo rešila ničesar. …