Nove sankcije ZDA proti Severni Koreji je naznanil finančni minister Steve Mnuchin, ki je dejal, da so usmerjene proti transportnim podjetjem Severne Koreje in kitajskim podjetjem, ki trgujejo s Pjongjangom.
Sankcije tehnično gledano niso povsem nove, ampak gre za krepko širitev obstoječih sankcij z novimi podjetji na seznamu. Gre za kitajska podjetja, ki kršijo resolucije Varnostnega sveta ZN.
Poleg tega je na seznam uvrščenih še 20 ladij, ki so v bistvu v lasti Severne Koreje, čeprav plujejo pod zastavami drugih držav.
Pričakovanje do Kitajcev
Posebni kitajski odposlanec Song Tao je medtem končal štiridnevni obisk Severne Koreje; uradno je kitajski predsednik Xi Jinping Songa v Pjongjang poslal, da severnokorejsko vodstvo obvesti o rezultatih nedavnega kongresa Kitajske partije.
Kot je poročala kitajska tiskovna agencija Xinhua, sta obe strani izmenjali stališča glede vprašanj skupnega interesa, vključno z "izzivi na Korejskem polotoku". Govorili so tudi o dvostranskih odnosih med državama in komunističnima partijama obeh držav.
Ali se je Song v Pjongjangu sestal tudi s severnokorejskim voditeljem Kim Jong-unom, ni znano. Se je pa severnokorejski odposlanec lani, ko je šel na poročanje o rezultatih kongresa severnokorejske partije, srečal s Xijem, navaja francoska tiskovna agencija AFP.
Po drugi strani so bila predvsem v ZDA pričakovanja velika, da je Song pritisnil na severnokorejski režim pod vodstvom Kim Jong-una, naj popusti v sporu glede jedrskega programa.
Ameriški predsednik Donald Trump namreč pričakuje, da bi Peking lahko storil več pri reševanju severnokorejskega vprašanja, zlasti z zaostritvijo sankcij Združenih narodov.