Madžarska družba naj bi mu ponudila podkupnino v zameno za večinske upravljavske pravice v hrvaški naftni družbi Ina, čeprav v njej ni imela večinskega deleža. Protikorupcijski urad je sprožil preiskavo tudi proti predsedniku uprave Mola Zsoltu Hernadyju. Za Hernadyja naj bi hrvaško državno tožilstvo načrtovalo pripravo zahteve za izročitev in pripor.
Sporna naj bi bila tudi pogodba o izločitvi plinskega poslovanja iz Ine, ker je ustvarjalo izgube hrvaškemu partnerju v družbi. Dogovorili naj bi se, da bi hrvaška vlada izločila plinsko poslovanje iz Ine tako, da bi Molu pustili dobičkonosni del poslovanja s plinom, nedobičkonosnega pa bi izločila iz Ine in bi z njim upravljala vlada, pojasnjuje Večernji list.
Informacije o podkupnini naj bi preiskovalci dobili od predsednika družbe Dioki Roberta Ježića, prijatelja bivšega hrvaškega predsednika in lastnika Novega lista. Ježić je vpleten v dve korupcijski aferi, v katerih bremenijo tudi Sanaderja.
Jutarnji list še piše, da je v celotni zgodbi pomembna tudi vloga bivšega podpredsednika vlade Damirja Polančeca, ki je vodil pogajanja med hrvaško vlado in Molom o spremembi delniške pogodbe, ki ureja upravljavske pravice. Polančeca ne bremenijo za sprejemanje podkupnine, ampak za pomoč Sanaderju pri zlorabi položaja in pooblastil. Skupaj naj bi prepričala hrvaško vlado, da je pogodba z Molom izjemno ugodna in da jo je treba sprejeti.
Osnova pogodba o svetovalnih storitvah
Sanader naj bi do denarja prišel na podlagi pogodbe o svetovalnih storitvah. Na začetku in sredi junija 2009 naj bi prejel dve vplačili v vrednosti pet milijonov evrov prek madžarskega off-shore podjetja na Cipru do računa podjetja v Švici, katerega solastnik je bil Ježić.
Sanader naj bi prevzel omenjeni denar v času, ko je bil predsednik vlade. Za ostalih pet milijonov evrov pa niso ugotovili, kako je potekala predaja, imajo pa indice, da je tudi ta denar prevzel Sanader.
Mol vse zanika
V družbi Mol zanikajo izplačila ali dogovore o plačilu kateremukoli od imenovanih. "Mol odločno zavrača vse navedbe in obtožbe glede omenjenega vprašanja. Sprejeli bomo stroge pravne ukrepe proti vsem, ki razširjajo takšne navedbe in obtožbe," so danes sporočili iz Mola.
Hrvaška vlada pa je na zaprtem delu seje danes dopolnila odločitev o soglasju za vodenje pogajanj med vlado in Molom zaradi sprememb delničarske pogodbe med Ino in Molom ter naknadnih sprememb in dopolnil omenjene pogodbe. Vlada je sicer v začetku junija napovedala, da želi spremeniti pogodbo z Molom glede upravljavskih pravic v Ini. Takrat so oblikovali tudi pogajalsko skupino, v kateri je nekaj članov vlade in uprave Ine.