S kroglo prehiteli ZDA

Foto: Žurnal24 Velikanski kip sicer 157 centimetrov visokega Jurija Gagarina nad Moskvo. (Foto:
Kozmonavt Jurij Gagarin je na današnji dan pred 50 leti kot prvi človek zapustil Zemljo in obkrožil rodni planet.
Oglej si celoten članek
ZDA smo premagali iz preprostega razloga. Imeli smo genialno idejo in Vostok naredili okrogel. Potem smo našli človeka, ki je bil dovolj majhen, da se je lahko spravil v to kroglo.
Vladimir Gubarev, ruski poznavalec vesolja, za Reuters

"Rusija se ne sme omejiti zgolj na vlogo prevoznika v vesolje," je ob petdeseti obletnici poleta prvega človeka v vesolje nedavno povedal ruski premier Vladimir Putin.

Rusija z upokojitvijo ameriškega programa vesoljskega taksija namreč postaja edina država, ki bo v vesolje, na mednarodno vesoljsko postajo, peljala človeške posadke. To počne z raketami Soyuz (sopotnik), ki pa so stare že več desetletij. Kritiki zato opozarjajo, da mednarodno sodelovanje in mastna plačila za prevoze s strani ZDA upočasnjujejo ruski razvoj vesoljske tehnologije.

V ZDA so sicer nedavno odložili razvoj rakete, ki bi lahko človeško posadko peljala na Mars. Po drugi strani pa je vse bolj ambiciozne napovedi slišati s strani zasebnega sektorja, predvsem v ZDA. Delno zasebne polete sicer financira tudi ameriška vesoljska agencija Nasa.

V izolaciji vesoljski program sicer razvija tudi Kitajska, ki bi tudi na tem področju lahko v kratkem postala pomembna svetovna sila.

Petdeseto obletnico poleta so proslavili tudi na Mednarodni vesoljski postaji.

Gagarin pred 50 leti v vesolje
Jurij Gagarin
, takrat star 27 let, je s sovjetskega izstrelišča v Bajkonurju pred petdesetimi leti kot prvi človek zapustil Zemljo in jo obkrožil. To je storil v kapsuli Vostok 1.

Pred njegovim poletom v vesolje je Sovjetska zveza leta 1957 v vesolje uspešno poslala prvi umetni satelit. ZDA so komunističnega konkurenta v vesolju ujele po tem, ko je njihov astronavt leta 1969 prvi stopil na Luno.

Prvi človeški polet v vesolje je bil tudi Gagarinov edini vesoljski polet. Kozmonavt je bil sicer prepoznaven po svoji majhnosti – velik je bil le 157 centimetrov – in nasmehu, ki je, kot so ga opisali v času poleta v vesolje, "razsvetlil hladno vojno".

Umrl je pri strmoglavljenju vojaškega letala leta 1968, tako da ni dočakal prvega človeškega pristanka na Luni.

Posnetke z njegovega poleta si lahko ogledate v spodnjem videu.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.