S. Koreja prekinila jedrsko razoroževanje

Foto: Žurnal24 Jongbjon_iz_zraka_AFP[1]
Severna Koreja se je odpovedala lani sprejetemu dogovoru, s katerim se je zavezala k jedrskemu razoroževanju. Razlog: ZDA jo še zmeraj obravnavajo kot malopridno državo.
Oglej si celoten članek

Severna Koreja je bila zaradi svojega jedrskega programa dolgo eden od najbolj občutljivih problemov mednarodne skupnosti. Predvsem zahodne države so jo vseskozi prepričevale, naj se odpove jedrskemu programu, in njihova prizadevanja so obrodila sadove februarja leta 2007, ko so Severna Koreja, Južna Koreja, ZDA, Kitajska, Rusija in Japonska  podpisale šeststranski sporazum o razgradnji severnokorejskega jedrskega programa, v zameno pa je ta država, ki so jo ZDA leta 2003 uvrstile na "os zla", še pred tem pa na seznam terorističnih držav, prejela nekatere ekonomske ugodnosti.

Severna Koreja noče biti na terorističnem seznamu
Kot strela z jasnega je pred kratkim udarila napoved severnokorejskih oblasti, da se odpovedujejo sporazumu o jedrskem razoroževanju. Vzrok za odpoved naj bi bil na strani ZDA, ki Severno Korejo še zmeraj obravnavajo kot "malopridno državo". Severnokorejske oblasti so že pred časom pozvale ZDA, naj Severno Korejo črtajo s seznama terorističnih držav. Toda ZDA Severne Koreje nočejo črtati, vse dokler ne bo ta država dovolila in omogočila mednarodnega inšpekcijskega nadzora procesa jedrskega razoroževanja. Severna Koreja nasprotno trdi, da šeststranski sporazum iz leta 2007 črtanja s črnega seznama ne pogojuje z mednarodnimi inšpekcijami. "Če ZDA mislijo, da lahko poljubno opravljajo hišne preiskave tako v Iraku kot Severni Koreji, se motijo," navajajo nekega uslužbenca severnokorejskega zunanjega ministrstva severnokorejski mediji.

Oblasti Severne Koreje so še sporočile, da so sporazum o jedrskem razoroževanju položile na hladno že 14. avgusta in o tem obvestile vse prizadete države.

"Severno Korejo bomo s seznama terorističnih držav črtali šele potem, ko bo osnovala mehanizem za mednarodno preverjanje izvajanja jedrskega razoroževanja," se je na napoved Severne Koreje odločno odzval Robert Wood, predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva. Bela hiša in japonske oblasti pa so uporno državo na Daljnem vzhodu pozvale, naj nadaljuje uresničevanje obveznosti, ki ji jih nalaga šeststranski sporazum.

Konec junija je Severna Koreja prej omenjeni šesterici držav predložila obsežno poročilo o svojih jedrskih kapacitetah in sestrelila hladilni stolp jedrskega reaktorja Jongbjon, glavnega kamna spotike z mednarodno skupnostjo. Julija je pristala na to, da do oktobra 2008 popolnoma razstavi svoj jedrski program, o mednarodni inšpekciji pa ni bil dosežen noben konkreten dogovor.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.