Rusija in Kitajska sta dešifrirali več kot milijon tajnih podatkov ZDA in Velike Britanije. Gre za informacije, ki jih je ukradel Edward Snowden, ki je kot računalniški strokovnjak delal za Cio, ameriško agencijo za nacionalno varnost NSA in DIA. Snowden se od junija 2013 skriva Rusiji, ki mu je odobrila azil.
Pri dešifriranih podatkih naj bi šlo predvsem za informacije o metodah delovanja tajnih služb, a tudi o identitetah britanskih in ameriških tajnih agentov. "Vedo, kako delujemo,“ je povedal predstavnik britanske vlade. Gre za velik strateški udarec, ki je lahko za ZDA in Veliko Britanijo nevaren, še pišejo mediji.
Britanska tajna služba MI6 se je zato odločila, da iz varnostnih razlogov sredi operacij v tujini odpokliče agente. Čeprav viri blizu britanski vladi pravijo, da nimajo dokazov, da je bil kakšen agent zaradi razkritja že poškodovan ali ubit, je član britanskega ministrstva za notranje zadeve izjavil, da ima "Snowden krvave roke".
Kibernetska vojna vse hujša
Pred kratkim so domnevno kitajski hekerji prišli do podatkov o 14 milijonih civilnih uslužbencev vlade, poleg tega pa naj bi ukradli tudi podatke o vojakih in obveščevalcih.
Kraja informacij o vojakih in obveščevalcih je posebej občutljiva, ker so računalniški vlomilci prišli do podatkov na standardnem obrazcu 86. To je obrazec, ki ga mora izpolniti vsak, ki dobi zeleno luč do posebej zavarovanih podatkov.
Na njem so osebna vprašanja o morebitnem uživanju mamil, alkohola, premoženju, dolgovih, spolni usmerjenosti, aretacijah, sorodnikih, prijateljih in tako naprej. Vlada želi s tem obrazcem preveriti kandidate za visoke položaje, da kasneje ni presenečenj in škandalov.
Seveda žvižgača ki opozarja na nesorazmeren nadzor nad državljani je treba utišat in mu blatit ime. Še več, posledice hekerskih …