Rusija čedalje bolj osamljena

Foto: Žurnal24 Voditelji držav organizacije SCO, ki so se sešli v Dušanbeju, ruskega predsednik
POPRAVEK: Rusija je zaradi ravnanja v zvezi s krizo v Gruziji čedalje bolj osamljena. Pritisk nanjo stopnjujeta ZDA in EU, Kitajska pa ji noče izraziti podpore.
Oglej si celoten članek

Prej smo pomotoma zapisali, da je Organizacija za šanghajsko kooperacijo na četrtkovem vrhu v kirgiški prestolnici Dušanbe podprla pozicijo Rusije v gruzijski krizi. V resnici nobena od držav članic organizacije SCO, to so poleg Rusije še Kitajska, Uzbekistan, Kazahstan, Kirgizistan in Tadžikistan, ni želela eksplicitno izraziti podpore Rusiji, še manj pa slediti njenemu zgledu in priznati neodvisnost upornih gruzijskih pokrajin, Južne Osetije in Abhazije, kot je to storila Rusija.

 

Zvečer burno v VS

Z razmerami v Gruziji se bo na večerni seji ukvarjal tudi Varnostni svet OZN, ki se bo sestal za zaprtimi vrati.

Voditelji držav pod okriljem SCO so srečanje zaključili s sprejemom izjave, v kateri pozivajo k miroljubni rešitvi gruzijskega spora, pohvalili so ruski in gruzijski pristanek na mirovni sporazum in – kar je najbolj pomenljivo in priča o zadržkih do ruskega ravnanja – se zavzeli za spoštovanje principa ozemeljske celovitosti. Zato ne čudi, če ruski mediji pišejo, da je misija Medvedjeva v Kirgizistanu spodletela. "Sleherna med državami šanghajskimi partnericami ima probleme s separatisti. Prošnja Rusije, da bi priznali neodvisnost dveh separatističnih republik, kratko malo ni mogla naleteti na pozitiven odziv," je komentiral radio Echo Moskwy in dodal, da je strah pred separatizmom očitno večji kot želja po omejitvi ameriškega vpliva, ki je bila temeljni razlog za nastanek organizacije SCO.

EU s sankcijami nad Rusijo
Za svojevrstno razburjenje je poskrbela izjava francoskega zunanjega ministra Bernarda Kouchnerja, ki je kot predstavnik države, ki trenutno predseduje EU, povedal, da je rusko priznanje upornih gruzijskih pokrajin, Južne Osetije in Abhazije, povsem nesprejemljivo, zato "razmišljamo o uvedbi sankcij in drugih ukrepih".

 

Žrtve vojne


Oblasti Južne Osetije so sporočile, da so vojni spopadi na območju Južne Osetije terjali 1692 žrtev in ranili vsaj 1500 ljudi. "To je začasna bilanca gruzijskih napadov," je povedal Teimuras Čugajec, generalni državni tožilec uporne republike.

Odgovor uradne Moskve je prišel kmalu. "Gre za povsem bolno idejo," je brez dlake na jeziku odvrnil ruski zunanji miniser Sergej Lavrov. "Moj prijatelj Kouchner je govoril tudi o tem, da bomo kmalu napadli Moldavijo in Ukrajino. Menim, da gre za demonstracijo zmešnjave," je še razložil Lavrov.

O krizi v Gruziji sta se po telefonu pogovarjala ruski in francoski predsednik Dmitrij Medvedjev in Nicolas Sarkozy. Medvedjev je trenutno predsedujočemu Evropskemu svetu sporoči, da se mora gruzijska vojska umakniti na tiste položaje, ki jih je zasedala pred vojno. "K temu Gruzijo zavezuje mirovni sporazum." Novico o telefonskem pogovoru je razkril urad ruskega predsednika, ni pa je potrdil uradni Pariz.
Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.