Rudarji družinam poslali posnetek

Foto: Žurnal24 (Foto: Reuters) Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24

Your browser doesn’t support HTML5 video

Rudarji, ki so že tri tedne ujeti v delno porušenem rudniku bakra in zlata na severu Čila, so svojim svojcem poslali video, v katerem so se pošalili, da jim ni hudega.
Oglej si celoten članek

Dobro razpoloženi rudarji so svojim družinam želeli pokazati, v kakšnih razmerah so ujeti 700 metrov pod zemljo. 45-minutni posnetek prikazuje moške, ki kljub 30 stopinjam Celzija in vlagi ostajajo optimistični.

"Vse skupaj smo si zelo lepo organizirali. Tukaj se zabavamo, vsak dan imamo sestanke in načrtujemo. Tukaj pa molimo," je eden od rudarjev na posnetku pokazal kotičke, kjer se odvijajo njihove dnevne dejavnosti. Okoli dvanajst drugih rudarjev je svojim družinskim članom pomahalo v objektiv kamere, ki so jo dobili po jašku, prek katerega jih zalagajo s hrano, vodo in drugimi potrebščinami. "Niste nas zapustili. Vemo, da se trudite, da bi nas rešili," je povedal eden od rudarjev, nato pa so vsi skupaj zaploskali.

Oglejte si posnetek in galerijo fotografij iz rudnika.

Veliko rudarjev je hotelo pozdraviti svoje družine in jih pomiriti, da se bodo vrnili živi in zdravi. "Pozdravljam svojo ženo Lilo, svoje otroke in vnuke," je povedal 63-letni Mario Gomez, ki je najstarejši od rudarjev, obenem pa tudi njihov duhovni vodja. Eden od rudarjev je še dejal, da verjamejo, da v Čilu obstajajo ljudje, ki imajo denar, moč in tehnologijo. "Upamo, da nam boste pomagali in nas izvlekli iz te godlje," je dodal. Rudarji so za konec zapeli čilsko himno in se poslovili od svojih družin.

V pomoč tudi Nasini strokovnjaki
Ena glavnih skrbi je sicer, kako ohraniti vsaj relativno dobro duševno stanje ujetnikov. Zato so reševalci na pomoč poklicali posebno ekipo podmorniških poveljnikov, ki imajo veliko izkušenj z bivanjem v zelo majhnih prostorih, ter strokovnjake ameriške vesoljske agencije Nasa, ki naj bi rudarjem pomagali vzbuditi občutek, da imajo nadzor nad lastno usodo. Rudarje poleg osnovnih življenjskih potrebščin zalagajo tudi z antidepresivi, če bi jih slučajno potrebovali.

Čilsko družbo San Esteban, ki je lastnik rudnika, pa že čakajo tožbe. Sodišče je družbi odredilo tudi, da mora družinam rudarjev izplačati okoli 1,8 milijona ameriških dolarjev (1,4 milijona evrov). Družinam pa ni najpomembnejši denar, želijo si tudi, da bi se s svojo odgovornostjo soočili tako lastniki rudnika kot tudi tisti, ki niso opravili svojega dela.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.