To zaskrbljujočo statistiko sta ta teden opozorila predstavnica Sklada ZN za otroke (Unicef) v BiH Florence Bauer in posebni predstavnik EU v BiH Peter Sorensen. Bosanske oblasti sta zato pozvala k sprejemu ukrepov za boljšo socialno zaščito.
Bauerjeva in Sorensen sta po poročanju hrvaške tiskovne agencije Hina ocenila, da bi morali politiki v BiH manj politizirati in se bolj osredotočiti na obseg revščine. Oba sta menila, da je sprejem ukrepov za izboljšanje sistema socialne zaščite nujen, Sorensen pa je napovedal, da bo EU v ta namen BiH priskočila na pomoč s 4,5 milijona evri.
Minister bo ukrepal
Bosanski minister za civilne zadeve BiH Sredoje Nović se je ob tej priložnosti zavezal, da bodo v prihodnje posebno pozornost namenili izboljšanju pogojev za predšolsko izobraževanje. Posebej bodo pozorni na otroke s podeželja in otroke s posebnimi potrebami, je pristavil.
V Sarajevu je ta teden potekala konferenca, posvečena koordinaciji vzpostavitve učinkovitega sistema socialne zaščite, ki bi sledil politiki EU.
V EU je leta 2011 delež tveganja revščine ali socialne izključenosti po podatkih evropskega statističnega urada Eurostat v povprečju znašal 24 odstotkov. Največje deleže so zabeležile Bolgarija (49 odstotkov), Latvija (40 odstotkov), Romunija (40 odstotkov), Hrvaška (33 odstotkov) in Litva (33 odstotkov). V Sloveniji je bil delež prebivalstva, izpostavljenega tveganju revščine ali socialne izključenosti, pri 19,3 odstotka.