Kitajska je obtožila zahodne države, da se vmešavajo v državljansko vojno v Siriji in zasidranje dveh iranskih vojaških ladij ter tako še stopnjujejo že naraščajoče mednarodne napetosti, piše Al Arabiya News. V sporu merijo moči zahodne in zalivske države, ki stojijo naproti zaveznikom sirskega predsednika Bašarja al Asada – Rusiji, Kitajski in Iranu. Prve so al Asada obtožile prelivanja krvi in ga pozvale k odstopu. Peking in Moskva medtem opozarjata, da so krive vse vpletene strani ter da je nasilje in krizo treba rešiti s pogovori, ne pa tujo intervencijo.
"Referendum v Siriji je šala"
Sirske zaveznice podpirajo al Asadov načrt izvedbe referenduma to nedeljo. Več kot 14 milijonov sirskih volilnih upravičencev bo glasovalo o spremembi ustave, po kateri bi omogočili večstrankarsko ureditev in v roku 90 dni pripravili parlamentarne volitve. Zahod in sirska opozicija sta referendum ocenila kot šalo, češ da je nemogoče izvesti veljavne volitve sredi represije.
Nemiri se nadaljujejo po vsej državi
Aktivisti poročajo o mrtvih po vsej državi. V zahodnem mestu Hama sta policija in milica postavili na desetine cestnih zapor in izolirali soseske drugo od druge: "Hama je odrezana od zunanjega sveta. Ne fiksna ne mobilna telefonija ne delujeta, tudi splet ne. Vsakodnevne aretacije potekajo od hiše do hiše, včasih večkrat v istih soseskah."
V nameri, da bi zatrli upore, so varnostne sile doslej ubile najmanj pet tisoč ljudi, poročajo organizacije za človekove pravice. Medtem vlada predsednika Bašarja al Asada pravi, da je umrlo več kot dva tisoč vojakov in pripadnikov drugih enot, v, kot opisuje stanje, boju proti teroristom s podporo iz tujine.
Peking in Moskva medtem opozarjata, da so krive vse vpletene strani ter da je nasilje in krizo treba rešiti s …