Ruski predsednik Vladimir Putin je danes ob odprtju vrha skupine največjih gospodarstev v vzponu (Brics) v Kazanu poudaril, da se trenutno oblikuje multipolarna svetovna ureditev, ta proces pa je dinamičen in nepovraten. Napovedal je še, da bodo voditelji na vrhu govorili o najnujnejših vprašanjih, vključno z reševanjem regionalnih sporov.
Ena od tem vrha bo ideja o novem plačilnem sistemu, ki bi konkuriral sistemu SWIFT, iz katerega so bile ruske banke izključene po začetku vojne v Ukrajini, ki bo prav tako ena od tem srečanja. Beseda bo tekla tudi o razmerah na Bližnjem vzhodu.
Srečanja v Kazanu v osrednjem delu Rusije se udeležuje okoli 20 voditeljev, med njimi kitajski predsednik Xi Jinping, indijski premier Narendra Modi in turški predsednik Recep Tayyip Erdogan. Na vrhu skupine Brics v razširjenem formatu je tudi generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres, kar je sprožilo kritičen odziv Ukrajine.
Alternativa mednarodnim organizacijam pod vodstvom Zahoda
Po poročanju francoske tiskovne agencije AFP gre za največji diplomatski forum v Rusiji, odkar je leta 2022 začela invazijo v Ukrajini, Putin pa želi z njim pokazati, da poskusi njegove izolacije na svetovnem prizorišču niso bili uspešni. Moskva vidi to platformo kot alternativo mednarodnim organizacijam pod vodstvom Zahoda, kot je skupina najmočnejših svetovnih gospodarstev (G7).
Ob robu vrha je danes predvidenih več dvostranskih srečanj, med drugim naj bi se Putin sešel z Erdoganom. Turčija, ki je članica zveze Nato velja za možnega posrednika v sporu med Rusijo in Ukrajino. Putin ima danes na programu tudi srečanji z iranskim predsednikom Masudom Pezeškianom in venezuelskim predsednikom Nicolasom Madurom.
Ob robu vrha naj bi se danes na prvih dvostranskih pogovorih po petih letih sešla tudi Xi in Modi, je sporočilo indijsko zunanje ministrstvo.
V četrtek se bo ruski predsednik sestal z generalnim sekretarjem ZN, s katerim bosta po navedbah Kremlja razpravljala o ukrajinskem konfliktu.
Že pred vrhom je Putin v Kazanu v torek imel več dvostranskih srečanj, med drugim se je sešel s Xijem in Modijem.
V bistvu je to zelo dobrodošlo , ker prevlada ene strani brez možnosti za drugo stran se še nikoli ni …
Resno sodelovanje Kitajska-Indija bi bilo za ZDA težka ovira.
Neuvrščeni številka dve…. torej nič od nič. Požrtije, fešte, bluzenje in mlatenje prazne slame! Opij za bedake in reveže - …