Presenečenje v Romuniji

Foto: Profimedia
Foto: Profimedia
Na nedeljskih predsedniških volitvah v Romuniji je presenetljivo slavil skrajno desni nestrankarski kandidat Calin Georgescu. Drugi krog bo 8. decembra.
Oglej si celoten članek

Na nedeljskih predsedniških volitvah v Romuniji je presenetljivo slavil skrajno desni nestrankarski kandidat Calin Georgescu. Po preštetju skoraj vseh glasovnic je zbral 22,94 odstotka glasov in se bo v drugem krogu pomeril z Eleno Lasconi, ki je prejela 19,17 odstotka podpore. Aktualni premier Marcel Ciolacu je na koncu pristal na tretjem mestu.

Ultranacionalist Georgescu, ki pred volitvami ni veljal za favorita, se bo v drugem krogu 8. decembra pomeril z vodjo opozicijske zeleno-liberalne reformne stranke USR Eleno Lasconi. 62-letni Georgescu, ki velja za naklonjenega Rusiji, je v zadnjih dneh vodil intenzivno kampanjo na družbenem omrežju TikTok, v kateri je pozval k ukinitvi pomoči Ukrajini. Skeptičen je tudi glede članstva Romunije v zvezi Nato. "Danes je romunsko ljudstvo zahtevalo mir. In to zelo glasno, izjemno glasno," je dejal po objavi prvih izidov volitev, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Levosredinski premier Ciolacu, ki so mu vzporedne volitve, objavljene v nedeljo zvečer po zaprtju volišč, napovedovale uvrstitev v drugi krog skupaj z Lasconi, je po preštetju več kot 99 odstotkov glasovnic zbral 19,15 odstotka glasov ter z drugega zdrsnil na tretje mesto, s čimer je izpadel iz boja za predsedniški položaj.

Po poročanju romunskih medijev je njegov zaostanek za Lasconi, ki je prejela vsega 0,02 odstotne točke več od Ciolacuja, znašal le 2000 glasov. Romunska volilna komisija izidov volitev uradno še ni objavila, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Poraz brez primere

Za socialdemokratsko stranko (PSD), ki že več kot tri desetletja oblikuje romunsko politiko, je Ciolacujev neuspeh poraz brez primere. Premier je pred volitvami obljubil stabilnost in dostojen življenjski standard. "Ne glede na izid je skrajna desnica daleč največji zmagovalec teh volitev", je za AFP ocenil politolog Cristian Pirvulescu.

Drugi nacionalistični kandidat George Simion je s 13,87 odstotka podpore pristal na četrtem mestu, kar po poročanju AFP pomeni, da bo skrajna desnica dobila približno tretjino glasov.

Ruski mediji slabili zmago Georgescuja

Ruski mediji so po poročanju dpa pozdravili zmago Georgescuja. Ruska državna tiskovna agencija Ria Novosti je poročala, da se je v Romuniji v drugi krog volitev za najvišjo funkcijo v državi uvrstil Rusiji naklonjen kandidat, ki želi normalizirati odnose med državama.

Rezultat pomeni politični potres v 19-milijonski članici Nata, kjer v nasprotju z Madžarsko in Slovaško skrajna desnica doslej ni bila na oblasti. Večji priljubljenosti skrajne desnice botrujeta zlasti nezadovoljstvo Romunov spričo inflacije ter zaskrbljenost zaradi vojne v sosednji Ukrajini.

Napovedal umik iz aktivne politike

Mircea Geoana, nekdanji namestnik generalnega sekretarja Nata in neodvisni kandidat na nedeljskih predsedniških volitvah, je novinarjem povedal, da se bo po presenetljivih izidih prvega kroga volitev, ki so ga razočarali, umaknil iz aktivne politike, je poročala romunska televizija Digi24.

Za najvišji položaj v državi se je potegovalo skupno 14 kandidatov. Ni pa kandidiral trenutni predsednik Klaus Iohannis, saj se mu decembra izteče drugi in zadnji mandat.

dezurni@styria-media.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 2

  • 10:07 25. November 2024.

    Presnečenje je samo za obrite ovce!!!

  • 08:12 25. November 2024.

    Ljudje po svetu se prebujajo razen pri nas kjer je prebujanje odvisno od državne volilne komisije

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.