Po več kot polovici preštetih glasov je laburistična stranka dobila 53,8 odstotka, sedaj
vladajoča koalicija pod vodstvom
Johna Howarda pa 46,2 odstotka glasov. Po izračunih avstralske televizije ABC so
laburisti dobili 52,9 odstotka glasov, liberalci pa 47,1 odstotka glasov.
Howard celo ob sedež v parlamentu?
Sedanjemu premieru Howardu po prvih podatkih grozi celo, da bo izgubil sedež v parlamentu. Po 42-odstotkih preštetih glasov v njegovem volilnem okrožju Bennelong v predmestju Sydneyja kaže, da za laburistično kandidatko Maxine McKew zaostaja. Če bo izgubil, bo postal šele drugi premier doslej v Avstraliji, ki je izgubil tudi sedež v parlamentu. 68-letni Howard je v parlament prvič prišel leta 1974, premier pa je od leta 1996.
Kritiki Howardu očitajo lakajstvo ZDA
Spremembo oblasti so napovedovale že javnomnenjske raziskave. Howard, ki velja za zvitega politika, je sicer v svojem mandatu poskrbel za razcvet avstralskega gospodarstva, brezposelnost pa je najnižja v zadnjih 33 letih in je oktobra znašala 4,3 odstotka. Poleg tega je Avstralija odplačala javni dolg in uspela zadržati inflacijo v nizkih okvirih. Vendar kritiki trdijo, da je država v času Howardove vlade postala lakaj ZDA, in opozarjajo, da je gospodarstvo bolj kot premierove sposobnosti spodbudilo izjemno povpraševanje Kitajske po avstralskih virih.
S konservativno vlado, ki jo sestavljata liberalna in nacionalna stranka, prav tako niso bili zadovoljni mnogi volivci. Očitali so ji, da daje prednost vodilnim kadrom pred delavci, da si zatiska oči pred podnebnimi spremembami, sporno pa se jim zdi tudi sodelovanje avstralskih vojakov v Iraku. Howardova vlada je možnost umika iz Iraka izključevala, Rudd pa se je po drugi strani zavzemal za strategijo vrnitve avstralskih vojakov iz Iraka do sredine prihodnjega leta.